První letošní díl běžeckého seriálu Běhej lesy začal ve velkém stylu. Dva měsíce dopředu vyprodaný závod na 13 a 21 km vytrvalce nezklamal, 5. ročník akce naopak potěšil příjemným chladnějším počasím, než tomu bylo v minulosti. A jedna medaile nakonec zůstala i v břeclavském okresu, vítězem kratší trati se stal týnecký rodák Dan Fiala, který tak zkompletoval během čtyř let svou sbírku medailí z tohoto závodu.

Jak název závodu vypovídá, běžci si asfaltu příliš neužili a dlouhý had se vydal skrz zámecký park mezi lednické rybníky a dále kolem téměř všech saletů v Lednicko-valtickém areálu. Nově přibyl na trase ještě Janohrad, než se trať stočila zpět na jednu ze zámeckých luk s výhledem na minaret.

Jako první dorazil do cíle již zmíněný Dan Fiala, který uhájil na 13,5 km dlouhé trati prvenství o 7 vteřin před svým pronásledovatelem. „Byl to těžký závod. Počasí bylo trošku chladnější, než by mi vyhovovalo, ale od pátého kilometru jsme byli na špici už jen tři běžci. Na desátém kilometru jsem si udělal malý náskok, jenže kilometr před cílem jsem začal naprázdno zvracet a bylo po náskoku. Nakonec jsem byl rád, že jsem to se štěstím uhájil,“ popisuje jednadvacetiletý sportovec, který se v poslední době orientuje převážně na překážkové závody.

Jeho mladší bratr Andrej pak do cíle doběhl na sedmém místě a do první dvacítky se na kratší trati vešli ještě další dva domácí běžci. Mezi téměř 1300 vytrvalci ale bylo domácích běžců všech věkových kategorií mnohem více.

Na půlmaratonské vzdálenosti se radoval z prvenství mezi sedmi stovkami soupeřů Adam Szymanik (1:18:48 hod.), ale okresní zastoupení si nakonec připsalo taky jedno cenné umístění. Jedním z „domácích“ běžců na startu byl i Jan Hloch, kapitán fotbalistů MSK Břeclav. Ten v konkurenci 700 běžců skončil na skvělém 7. místě časem 1:25:50 hodiny. „Tento typ závodu jsem běžel vlastně teprve podruhé v životě, speciálně běh netrénuji, běhám hlavně v rámci fotbalových tréninků a dalších doplňkových sportů. Ale nadmíru vyšlo počasí a trať dobře znám. Nakonec z toho byl osobák i přesto, že mě v neděli čekal fotbalový zápas, a tak jsem nešel úplně naplno. Tušil jsem, že budu mezi nejlepšími dvaceti nebo třiceti, ale tak dobré umístění v první desítce jsem nečekal,“ přiznal všestranný břeclavský sportovec.

Organizátoři v rámci společenské odpovědnosti vysadí za každého běžce přihlášeného do kteréhokoliv z 8 závodů jeden strom a semínka stromů dostal také každý závodník v rámci startovního balíčku.

Výsledky běžců z regionu
13,5 km: (1276 běžců)
Dan Fiala (Týnec) 50:24 minut – vítěz
Andrej Fiala (Týnec) 52:21
Lucas Harris (Břeclav) 54:34
Martin Daneš (Břeclav) 56:07
Katarína Kuťková (Lednice) 1:00:28 hod.
Vítězslav Michalovič (Břeclav) 1:03:07
Iveta Brachtlová (Břeclav) 1:03:27
David Gal (Mor. Žižkov) 1:07:47
Tomáš Němeček (Břeclav) 1:20:49
Martina Šorfová (Břeclav) 1:33:15
Tomáš Vostal (Břeclav) 1:36:06
21 km: (697 běžců)
Jan Hloch (Břeclav) 1:25:50 hod.
Adam Boltvan (Břeclav) 1:34:50
Martin Maťašovský (Břeclav) 1:40:37
Peter Prušánský (Lanžhot) 1:58:47