Ten společně s brněnskou Nadací Emil uspořádalo město Hustopeče jako pořadatel letošního Mistrovství České republiky tělesně postižených cyklistů, které se uskuteční 23. a 24. července. Závodit v handbiku si vyzkoušeli i takové osobnosti jako olympijský vítěz z Nagana Dominik Hašek či známý herec Martin Dejdar.

Na start základní části závodu se postavilo celkem osm družstev. Nechyběli mezi nimi brněnští herci, městská policie, novináři, politici, TJ Favorit či sponzoři Evropských her. Nejvíce pozornosti ale budilo družstvo HC Olymp Praha, za které nastoupili známí herci Martin Dejdar a Filip Tomsa, brankář Dominik Hašek a organizátor Evropských her Juraj Groch.

„Seděl jsem na tom poprvé a měl jsem ze začátku strach, abych to nenapral tam do té zdi,“ svěřil se herec Filip Tomsa, kterému se jízda na handbiku velmi zalíbila. „Je to fantastický pocit. Když si člověk zvykne, jak se zatáčí, tak je to úžasné. Skoro bych řekl, že je to lepší než kolo. Jsem rád, že jsem si to mohl zkusit,“ dodal.

Jeli i za deště

A pak už se rozjel štafetový závod, ve kterém se bojovalo o každou setinu sekundy. Bylo vidět, že všichni, kteří přišli podpořit sport handicapovaných, berou celou akci velmi vážně a vůbec jim nevadí, že se z nebe občas spustil vydatný déšť. Někteří měli sice s řízením handbiku plné ruce práce, ale většina se s ním velice rychle sžila a nechtěla dát soupeřům ani centimetr zadarmo. Na exhibiční závod se přišla podívat i několikanásobná olympijská vítězka v gymnastice Věra Čáslavská, která stejně jako ostatní přihlížející držela všem závodníkům palce.

Každý závod musí mít svého vítěze. V tom brněnském trať nejrychleji zdolala právě čtveřice HC Olymp před Městskou policií Brno a cyklisty z TJ Favorit. Nejrychlejším jednotlivcem byl sportovní redaktor brněnského Deníku Jaroslav Kára.

Vítězné družstvo se pak utkalo ve velkém finále s profesionálními handbikery, kteří reprezentovali pořadatele mistrovství ČR – město Hustopeče. Handbikeři, v čele se Stanislavem Bízou, se slavných jmen nezalekli a ukazovali jim hned od startu jen záda. Celebrity se sice snažily seč mohli, ale nakonec musely uznat, že tentokrát na handicapované sportovce prostě nemají.

„Základní část jsme sice vyhráli, ale já jako kapitán našeho týmu musím přiznat, že jsem svůj tým zklamal,“ zpytoval po velkém finále své svědomí Martin Dejdar. „Až v cíli jsem si všiml, že jedu na zabržděném handbiku. Což sice jenom potvrzuje, že jsem celý takový zabržděný, nicméně jsem jím tímto znemožnil zvítězit. Navíc jsem se s tím handbikem ještě převrátil,“ smál se v cíli Dejdar.

Porazit legendárního brankáře z Nagana Dominika Haška či neméně slavného televizního „Ozzáka“, tím se nemůže hned tak někdo pochlubit. Český reprezentant v handbike Stanislav Bíza už ano. Navíc si pochvaloval, jaká při této exhibici vládla atmosféra.

„Myslím si, že je to úžasná věc a výborná propagace tohoto sportu, který v posledních letech získává stále více na atraktivitě. Je dobře, že o tom bude vědět více lidí,“ spokojeně konstatoval Stanislav Bíza.

Podobné akce jako byla ta na brněnském náměstí Svobody mají jedno velké poslání. A to přiblížit sport handicapovaných ostatním lidem a ukázat jim, že i tito sportovci dokážou překonávat sami sebe a přitom ještě bavit i své okolí. Stejně tak tomu bude i 23. a 24. července v Hustopečích a jeho okolí při Mistrovství České republiky handicapovaných cyklistů. Už v těchto dnech tak můžete v okolí Hustopečí nebo Staroviček potkat Bízu, jak na silnici v handbiku ladí formu.