Před zraky domácích fandů se představil v srpnu v Hustopečích a v Brně. Bíza si tam vždy dojel zlatou medaili. „Cítil jsem, že se mi vrací síla. Chtěl jsem vyzkoušet své možnosti. Doufám, že forma bude vrcholit právě v Dánsku,“ věřil si po generálce na silniční mistrovství Stanislav Bíza.

Ten má za sebou tréninkovou část zaměřenou na nabírání svalů a v posledních dnech už ladil jen rychlost. Často jej mohli lidé vidět, když projížděl kopce na Pálavě nebo v okolí Staroviček.

„V pondělí pátého září odlétám s českou výpravou a ve čtvrtek už jedu časovku jednotlivců. Pořadatelé natočili z trati video, takže jsem si ji už mohl prohlédnout. Je dlouhá patnáct kilometrů a nechybí tam ani stoupání a sjezdy z kopce,“ prozradil Bíza.

Patnáct kilometrů je pro něj příjemnější trať, ale pojede i silniční závod, který bude čtyřikrát delší. Tam už o výkonu nerozhoduje jen fyzička, ale i psychika a taktika.

„Je to pro mě velká čest reprezentovat. Vloni jsem si vybral nováčkovskou daň, kdy jsem doplatil na dlouhý let do Kanady. Nebyl jsem stoprocentně zdravý, a to se podepsalo na mém výkonu,“ vzpomněl si handicapovaný cyklista na loňský start, kdy byl v Kanadě až patnáctý.

Vyhlíží už i další cíl, a tím je paralympiáda. „Startovní listina ještě není zveřejněná, takže nevím, kdo tam bude startovat. Chtěl bych se ale nominovat na paralympiádu v Londýně příští rok. To je můj cíl,“ dodává Bíza.