Švýcarský Schenkon byl dějištěm druhého závodu Evropského poháru handbiků, kterého se zůčastnil také Stanislav Bíza. Na 21 kilometrovém okruhu kolem jezera Semarchesee jej čekala náročná časovka v nevlídných podmínkách.

Do Švýcarska odjížděl Bíza po výborných výkonech v Českém poháru s nadějí na dobrý výsledek. Navíc chtěl napravit nevydařený závod Evropského poháru ve Francii, kdy v chladu a dešti skončil na 25. místě. Bohužel ve Švýcarsku ho čekaly podobné podmínky. Déšť a teplota pouhých sedm stupňů.

„Když jsem se začal rozjíždět už silně pršelo,“ smutně konstatoval Stanislav Bíza. „Těch dvacet minut před začátkem závodu, kdy jsem musel stát na startu a čekat až na mě přijde řada, byla taková zima, že jsem se klepal jak ratlík. Když jsem pak odstartoval a rozjížděl si své tempo, měl jsem prsty zmrzlé, že jsem sotva udržel páky,“ popisuje Bíza první chvíle závodu.

Trať časovky byla poměrně obtížná. První náročný kopec byl už na pátém kilometru avšak nejnáročnějším úsekem bylo táhlé pětikilometrové stoupání v polovině závodu, kdy se závodníci museli vyrovnat i se silným protivětrem.

Tam se rozhodovalo o osudu každého z nich. Stanislav Bíza několik závodníků na trati předjel a fakt, že nikdo ze závodníků startujících po něm ho nedojel, mu přidávala na sebevědomí. Nakonec z toho bylo patnácté místo v cíli. „Já jsem z výkonem Standy spokojen, i když to nebyl jeho nejlepší letošní výkon,“ hodnotil svého svěřence trenér Marek Svoboda.

„Standa je teplomilný a takové počasí, které bylo ve Švýcarsku, mu vůbec nevyhovuje. Pokud by bylo tepleji, mohl klidně útočit na první desítku,“ je přesvědčený Svoboda a pak v narážce na svou motocyklovou minulost v legraci navrhl: „Asi příště s sebou vezmeme nahřívací pásy, aby byl na startu v optimální teplotě.“

Tento víkend cestuje Bíza se svým trenérem do Itálie na závod světového poháru, který je zároveň nominačním závodem na MS a OH. Tady se bude snažit získat body do kvalifikace na tyto závody.