První finálové utkání je na programu již tento pátek 11. května. Hrát se bude v herně MSK v Lesní ulici se začátkem v šest hodin večer a lze očekávat, že si ho příznivci dynamického sportu s malým celuloidovým míčkem nenechají ujít.

Hostující Hodonín, ověnčený čerstvou finálovou účastí v mezinárodní superlize, titul obhajuje. Stavět bude na výkonech Kateřiny Pěnkavové a Aleny Vachovcové. První z nich je členkou základního kádru české reprezentace žen, nejúspěšnější jednotlivkyní základní části extraligy a strůjkyní loňského finálového úspěchu, kdy jako lednová posila Hodonína ve finále proti Břeclavi neprohrála ani jeden zápas.

Vachovcovou naopak není třeba představovat. „Je to vyzrálá extraligová stálice vždy dokázala svému družstvu výrazně svými body přispět. Je úderově jistá, hraje v blízké hrací zóně, takticky je na výši a dokáže být neskutečně trpělivá v úderových výměnách," popisuje hlavní zbraň Hodonína tak, jak ji za dlouhá léta praxe poznal, dlouholetý trenér Jaroslav Hýbner.

Trojkou Hodonína je Ivana Pelcmanová, mladá hráčka s oboustranně stabilizovanými útočnými údery, která již dokázala leckterou favoritku potrápit i porazit. Snad jen její jistá nervová labilita je tím, co jí brání dosahovat ještě výraznějších sportovních úspěchů.

Zahraniční tahounky

Domácí Břeclav půjde do finálových bojů v čele s Polkou Antoninou Szymaňskou, která do družstva přišla v únoru a při svých dosavadních startech přesvědčila o své vysoké sportovní výkonnosti.

„Je hráčkou univerzálního herního pojetí, umí se bránit, přecházet do útoku, má velmi dobré podání. Také Maďarka Vivien Ellö je vyzrálou stolní tenistkou, které se jistě bude hrát lépe, než když jen na ní ležela hlavní tíha zodpovědnosti za výsledek celku," přidává svůj další postřeh Hýbner.

Rovněž české reprezentantce Lence Harabaszové bude menší tlak na její výsledky svědčit. Je natolik zkušená i mezinárodně ostřílená, že může porazit všechny tři hráčky Hodonína, občas se ale nechá strhnout nervozitou a za svým vysokým standardem hodně zaostává.

Hluční diváci

V Břeclavi začíná dlouhá cestu k titulu. „Očekávám sérii minimálně čtyř zápasů, možná to dojde až na pět. Myslím, že to bude herně zajímavé, jazýčky vah se budou převažovat z jedné strany na druhou i několikrát během jednoho zápasu. O napětí a obraty tedy nebude nouze. Rozhodne až aktuální forma hráček. Doufám, že se diváci budou hrou bavit a budou povzbuzovat v duchu fair play," říká k očekávanému duelu manažerka MSK Břeclav Linda Ivanová.

Její tým bude mít proti Hodonínu v záloze ještě dvojici mladých stolních tenistek, které jsou ještě stále ve vývoji své sportovní výkonnosti. Kristýna Mikulcová se svou útočnou levačkou i Lucia Truksová, která také preferuje útočný stolní tenis, mají před sebou slibnou kariéru.

Kdo chce vidět na vlastní oči, jak se jednotlivé hráčky s psychickou zátěží boje o titul vypořádají, nesmí v pátek v podvečer v herně MSK chybět.

SROVNÁNÍ FINÁLOVÝCH RIVALŮ

Rok založení: Břeclav – 1988 X Hodonín – 1975

Mistrovské tituly ČR družstev: Břeclav 2× (2005, 2010) X Hodonín 6× (1997, 2000, 2003, 2007–2009 a 2011)

Mezinárodní úspěchy: Břeclav – 4. místo v Superlize (2005, 2009 a 2011), účast v Lize mistryň (2012) X Hodonín – finále Superligy (2012)

Největší osobnosti klubu: Břeclav – Renáta Štrbíková (2008–2010) X Hodonín – Alena Vachovcová (2004–2012)

Hráčky dle úspěšnosti: Szymaňská (100%), Harabaszová (82,5%), Ellö (81,8%) X Pěnkavová (95,2%), Vachovcová (76,3%), Pelcmanová (72,5%)