Celostátní finále Corny Středoškolského atletického poháru v Břeclavi proběhlo opět za přítomnosti oštěpařky Barbory Špotákové. V chladném, větrném, avšak slunečném počasí vybojovali poháry opavské gymnazistky, a olomoučtí gymnazisté, kteří úspěšně obhájili.

„Doufám, že vám není tolik zima, že se zahříváte výkony,“ prohlásila po svém příjezdu Barbora Špotáková. „V téhle zimě si každý, kdo dnes závodí, zaslouží odměnit,“ pozdravila olympijská šampionka a světová rekordmanka středoškoláky. Do Břeclavi nedorazila Špotáková nejen za podporou mladých sportovců, ale i těch, kteří tolik štěstí nemají.

Finanční podporu Denního centra Utilis si molitanovými oštěpy „vyházely“ stejně jako loni samy děti z Centra, za každý metr tisíc korun. Ani letošní vicemistryně světa však nezahálela, kromě udílení drobných rad ji čekal rovněž měřený pokus tímto tréninkovým náčiním.

„Loket mě nebolí, takže se dnes nebudu bát dát do toho ránu,“ slibovala. Hned poté co odházel další dospělý účastník, Jiří Zedek, marketingový řediteli společnosti Hero, která se stará v ČR o produkt Corny, přišla na řadu Špotáková. Přes 22 metrů a celkově 64, s tím byl jen málokdo spokojený, a tak celá desítka házejících dostala ještě jednu šanci.

V druhé sérii už to bylo lepší, Špotáková přidala tři metry a dohromady tým poskládal 73 m, břeclavskému centru Utilis tedy připadne od firmy Hero 73 tisíc korun.

Výkon zhodnotila patronka takto: „Když vezmu sebe, bylo to jako moje celá sezona – moc do kopce,“ říkala jen trochu nazlobeně, „Na dětech bylo vidět, že se v druhé sérii zlepšily, ono je to tak i v normálních závodech,“ pochválila svůj tým. Poté se rozjela autogramiáda, spousta středoškoláků využilo i příležitosti se s oštěpařkou vyfotit. Odpoledne pak patronka předala poháry i diplomy účastníkům. A kdo je získal?

Chladné a větrné podmínky sice nepřály absolutním, hned několik mládežnických reprezentantů se předvedlo solidními výkony.

Po roce získalo pohár mezi chlapci znovu Církevní gymnázium Německého řádu z Olomouce, když s přehledem zvítězilo opět i v rekordním součtu, již 10061 bodů. O jednu příčku si polepšilo loni třetí pražské gymnázium Arabská se ziskem 9360 b, tedy se značným odstupem za olomouckými. Bronzovou pozici si vybojovalo Slezské gymnázium Opava za 9120.

Šumperské gymnazistky se staly letošními vítězkami Corny poháru se ziskem 8486 bodů. Smutní byli domácí, břeclavské gymnazistky totiž braly již popáté v řadě druhé místo, tentokrát navíc o pouhých 9 bodů zpět. Třetí příčku tentokrát obsadilo Gymnázium a SOŠ Nový Jičín za 8190 b.

MICHAL PROCHÁZKA