O půl páté vyrazí závodníci do druhého ročníku cyklistického kritéria s názvem GP Racio. „Dětské kategorie startují již od tří let až po žáky a juniory. Ale mohou se zúčastnit i mladší děti, třeba na odrážedlech,“ uvedl za pořádající Sportcomplex Petr Beneš s tím, že závod se sice zaměřuje na děti, ale na své si přijdou i hobby jezdci a profesionálové. Každé zúčastněné dítě obdrží navíc dárek od pořadatelů.

Pro jezdce mezi patnácti a pětadvaceti lety přichystali organizátoři podnik Sportem proti drogám. „Juniorky a ženy absolvují klasické městské kritérium. A chlapci v kategorii Fixies si to rozdají v soutěži Sprint na dráhových kolech a furtšlapech,“ upozornil Beneš.

Podle něj hnutí Fixies zažívá největší rozmach v městské cyklistice. „Slovo fixies se odvozuje od fixed gear, tedy pevný převod. Právě jednoduchost takového kola s jedním převodem a čistým designem, které kolo pro dráhové závody nabízí, využívají pro jízdu do škol či zaměstnání nejen studenti, ale i manažeři, umělci, právníci a jiní,“ vysvětlil pořadatel.

Vyvrcholením Grand prix bude závod pro mužskou kategorii Elite na pětadvacet okruhů. „Ceny budou předávat naši bývalí závodníci. Účast přislíbil Milan Puzrla a senátor Jozef Regec,“ láká Beneš.Břeclav – Grand prix racio Břeclav startuje už v pátek v 16.30. Tímto cyklistickým závodem se okresní město připojuje k Evropskému týdnu mobility. O pořádání se postarají břeclavský Sportcomplex club a Radio Čas Dyje.