„Na začátku sezony jsme vůbec na něco takového ani nepomysleli, chtěli jsme se hlavně zachránit. Začátek jsme ale uhráli dobře, byli jsme třetí a zdálo se, že jsme zachránění. Po polovině zápasů v zimě jsme už byli dokonce druzí. Šlo o to, jestli se vůbec máme pokusit o postup do první ligy nebo se spokojit s dobrým umístěním,“ díval se zpětně na průběh uplynulé sezony kapitán a manažer břeclavského týmu v jedné osobě Robert Helešic.


Před posledním kolem čekal na břeclavské hráče nelehký úkol. Postup už byl blízko, k jistotě ale stále něco chybělo. Navíc soupeři nechtěli dát Břeclavi nic zadarmo. „Soupeři se snažili sehnat na poslední chvíli posily ze Slovenska. Je to oblíbený trend slovenských hráčů, kteří využívají toho, že je to na Moravu blízko, a že je český squash stále ještě o trošku kvalitnější než ten slovenský. Nakonec ale nestihli vše dotáhnout do konce a slovenské posily nenastoupily,“ popsal jeden z možných faktorů úspěchu jihomoravanů kapitán Břeclavi.


S dvěma ostravskými týmy i se Znojmem, které se zdáli Lokomotivě jako nejvážnější soupeři v boji o postup, uhráli Břeclavští vždy alespoň remízu. Náskok tak Břeclavi zůstal. „V posledním zápase na nás čekal poslední tým tabulky z Olomouce, takže jsme si byli prakticky jistí, že s ním nemůžeme prohrát. Jakákoliv výhra nás tedy posouvala do první ligy. Nakonec jsme Olomouc porazili 3:1,“ popsal Helešic sportovní postup do první ligy.


Přestože má Břeclav oproti svým druholigovým soupeřům stále velmi úzkou hráčskou základnu, zvládli vše odehrát prakticky v pěti lidech. „Celou sezonu se nám vyhýbala zranění, i to nám pomohlo. Na druhou ligu jsme měli maximálně pět hráčů, schopných ji hrát. Naše jednička Laďa Burián a já jsme odehráli všechny zápasy a naše dvojka Michal Jílek chyběla čtyřikrát,“ potvrdil devětatřicetiletý kapitán břeclavského týmu.


Teď čeká hráče ta nesportovní část práce. „Musíme sehnat sponzory a dostatek peněz na první ligu. Počítám, že to bude muset být okolo padesáti tisíc. Od města jsme dostali dotaci pět tisíc, což je sice málo, na druhou stranu v předchozích letech na nás nezbylo nic. Takže spokojenost. Výjezdová mapa první ligy pro nás bude nejspíš podobná jako ta druholigová, jestli ne výhodnější, protože hodně prvoligových týmů je z Brna. V té moravské části první ligy hraje opět jen osm týmů. Musíme ale po známých a kamarádech sehnat peníze na hostování alespoň jednoho hráče, abychom posílili kádr,“ tvrdí Helešic s tím, skok ze druhé do první ligy je obrovský.


Nějaké mladé squashisty už ale vyhlédnuté má. Kdyby hostování nevyšlo, je připravený odehrát první ligu i se stávajícím kádrem. Případná posila by také měla snížit tlak na jedničku Břeclavi Ladislava Buriána, který je 22. hráčem v republice. Robert Helešic a Michal Jílek se letos probojovali nejen díky druhé lize, ale i absolvovaným turnajům, do první stovky českého žebříčku. Posila by ale mohla patřit i do první padesátky.


Přes léto mají squashisté dost času, prvoligový ročník začne až na přelomu září a října.