„Na kontrolních závodech se startuje pouze v disciplínách skif a dvojka, kde se vyberou ti nejlepší pro nominace do vyšších disciplín, do posádek čtyřek a osmy," vysvětlil postupový klíč na cestě k národnímu dresu trenér břeclavských mládežníků Josef Akai.

Na těchto kontrolních závodech se představili nejlepší veslaři Česka včetně olympijské vítězky Mirky Knapkové a Ondřeje Synka, kteří potvrdili svou suverenitu přesvědčivým vítězstvím.

Podobně suverénní vítězství si ale vybojovali také břeclavští junioři Lukáš Helešic a Jakub Starnovský na dvojce bez kormidelníka, kteří zvítězili ve všech svých jízdách a ve finále vyhráli dokonce rozdílem více jak dvou délek systémem start – cíl, čímž se nominovali na mezinárodní regatu juniorů do Mnichova.

„Po této regatě se rozhodne, kdo pojede na mistrovství Evropy do běloruského Minsku," vyzvedl úspěch dvojice břeclavských mladíků Akai.

Pro břeclavské juniorské veslování se po roce 2010, kde startovali na mistrovství světa Martin Mikýsek s Davidem Malíkem na dvojskifu, jeví další adepti pro tento světový šampionát.

„Do konečné nominace je ale ještě dlouhá doba a kluci musí ještě nadále přesvědčovat svými výkony vedení svazu o svých kvalitách," dodal Akai.

Jejich oddílová kolegyně, skifařka Anežka Buzrlová, se po zimním tréninkovém výpadku v důsledku dlouhé nemoci dostává postupně opět výkonnostně vzhůru a postup na mezinárodní regatu do Mnichova a případně na ME jí unikl o necelou vteřinu. Celkově skončila na osmém místě, což je jedno místo od sedmi nominovaných skifařek.

Další úspěch pro břeclavské SVK zaznamenala dorostenka Marie Hlavinková, která si v závodě skifařek šestým místem ve finále zajistila účast v reprezentaci České republiky na dorosteneckém mistrovství Středoevropských států CEFTA, které se koná na Slovensku v Piešťanech.

Stejného výsledku, tedy šestého místa ve finále A dosáhl Aleš Suský ve skifu mužů lehkých vah. „Aleš by mohl startovat na některé z mezinárodních regat v Německu. Účast na těchto závodech slouží jako porovnání s konkurencí před prestižním světovým pohárem," podtrhl další slibné umístění jediného seniorského závodníka SVK břeclavský trenér.

Méně se již dařilo bratrům Richardu a Petru Rampulovým, kteří startují prvním rokem v kategorii juniorů. Ve skifech skončil Richard dvanáctý a Petrův čas stačil na čtrnácté místo.

Další bratrská dvojce Ondřej a Jakub Klimovičovi startují tuto sezonu taktéž prvním rokem, ale v kategorii dorostenců. Na dvojce bez kormidelníka skončili ve finále B na konečném dvanáctém místě.