„Bral jsem to jako poslední prověrku výkonnosti kluků před odjezdem na Evropu do běloruského Minsku. Vzhledem k tomu, že do Brna byla přihlášená mimo jiné také rakouská výprava, tak jsme chtěli konfrontaci s jejich reprezentační posádkou, která nás porazila v Mnichově. Posádka z Rakouska bohužel k závodu nenastoupila, a tak jsem říkal klukům, ať závod jedou naplno od startu až do cíle. Jak jsem řekl, tak kluci udělali. Vítězství o osmadvacet vteřin hovoří za vše," těšilo trenéra úspěšné břeclavské dvojice Josefa Akaie.

Další finálovou posádkou byla v Brně dorostenecká skifařka Marie Hlavinková, která skončila na slušném čtvrtém místě. Stejného umístění dosáhla i na čtyřce párové s kolegyněmi z Brna a Olomouce. Těsně pod stupni vítězů zůstali i bratři Petr a Richard Rampulové, na dvojskifu juniorů vybojovali taktéž čtvrté místo.

Poté následovala čtyřka bez kormidelníka, kde seděli opět bratři Rampulové se závodníky z Pardubic a přijeli si pro šesté místo. Na stejné umístění dosáhli také břeclavští juniorští skifaři David Halady a Markéta Nedělová.

Další bratrská dvojice z SVK Břeclav Ondřej a Jakub Klimovičovi startovali na dvojce bez kormidelníka, kde v rozjížďce pro technické problémy na lodi skončili na pátém místě a byli posunuti jen do finále B, kde zvítězili a obsadili konečné sedmé místo.

Sedmá byla nakonec i břeclavská juniorka Anežka Buzrlová na dvojskifu s kolegyní z Přerova. „V rozjížďce holky vyřadila česká reprezentační posádka a silné soupeřky z Rakouska. Ve finále B pak zvítězili s velkým náskokem," dodal Akai.

O minulém víkendu se ve slovenských Piešťanech konalo také mezinárodní dorostenecké mistrovství středoevropských států CEFTA ve veslování. V konkurenci čtyř zemí, ze Slovenska, Polska, Maďarska a Rakouska se čeští veslaři neztratili.

Po odjetí posledního závodu měl český tým shodný bodový výsledek jako veslaři z Maďarska. Použilo se tedy druhé hodnotící kritérium – počet vítězství. Český tým měl ale bohužel o jednu výhru méně než maďarský, a tak po čtyřleté nadvládě českých dorosteneckých reprezentantů převzali trofej pro nejlepší tým veslaři z Maďarska.

Na tomto dorosteneckém klání se představila v reprezentačním dresu také talentovaná Břeclavská veslařka Marie Hlavinková na skifu. Svoji účast mezi nejlepšími si vyjela na kontrolních závodech před třemi týdny v Račicích. Po celou dobu veslařského klání foukal velmi silný vítr, který velmi znepříjemňoval jíz­du.

„Marie se ve svém závodě skifařek dostala po startu do čela, kde si držela odstup jedné délky před reprezentantkou Slovenska. Jeden kilometr před cílem se ale na Marii dotáhla z krajní dráhy maďarská reprezentantka, s kterou Marie bojovala až do finiše. V tom měla Maďarka více sil," referoval o úspěchu další břeclavské veslařky Akai. Po loňském skifařském bronzu Petra Rampuly na tomto šampionátu, přezdívaném také závodem olympijských nadějí, je letošní stříbro Marie Hlavinkové velkým příslibem do budoucna.