O víkendu se konalo ve sportcentru Račice další mistrovství republiky. Po minulém týdnu, kde bojovalo žactvo a dorost, se uplynulý víkend sjeli na sever Čech ti nejlepší v kategoriích juniorů a seniorů.

Letošní mistrovství republiky bylo vyhlášené jako mezinárodní, a proto se tam kromě domácích favoritů sešly i juniorské reprezentační posádky Slovenska, Německa, Rakouska, Slovinska a Chorvatska, aby si změřili síly před srpnovým juniorským mistrovstvím světa.

„Bylo k vidění mnoho kvalitních závodů právě díky zahraniční konkurenci. To nadchlo diváky, kteří byli potěšení spoustou špičkových výkonů. Nechyběl olympionik Ondřej Synek, který ve na skifu s náskokem zvítězil," připomněl přítomnost nejznámějšího veslaře v republice trenér břeclavských posádek Josef Akai.

Bez zlata

Závodníci z SVK Břeclav se v celorepublikové konkurenci opět neztratili a přivezli na jih Moravy další cenné kovy. Letos jim ovšem zlatá nebyla souzená. Bilance? Jedno stříbro a hned sedm bronzů.

„Nejlepší umístění přivezla juniorská dvojka bez kormidelníka Lukáš Helešic a Jakub Starnovský, když je o vítězství obrala už poněkolikáté úřadující posádka mistrů Evropy z Rakouska. Vzhledem k počtu závodů, které musela naše posádka podstoupit, si výkon naší dvojky cením. Startovali i v závodech čtyřky bez kormidelníka a v osmě. V úporném vedru, které panovalo se každý dvoukilometrový závod a pohyb navíc sčítal a neskutečně ubíral síly," připomněl Akai vytíženost veslařů.

Ve čtyřce bez kormidelníka juniorů Lukáše a Jakuba doplnili bratři Petr a Richard Rampulovi a v těžkém závodě si přijeli pro bronzové medaile. Vítězství brala posádka Smíchova s Olomoucí a stříbro reprezentační posádka Rakouska.

Další bronz do sbírky získala posádka výše zmiňované čtyřky v královské disciplíně osma s kormidelníkem, kde spojili síly s veslaři z pražského klubu Smíchov.

Dámský úspěch

Následující bronzová byla velkým překvapením. „Přijela si pro ni dorostenecká párová čtyřka, která získala stříbrné medaile na dorosteneckém šampionátu. Své přemožitelky z minulého týdne porazili o celých deset vteřin, stejně jako veslaře z Rakouska nebo Německa. Strokyní posádky byla Marie Hlavinková, dále další břeclavačka Markéta Nedělová a veslařka z Brna a Slávie Praha," vypočítával medaile dámského kolektivu jejich trenér.

Marie Hlavinková a Tereza Škvorová z Bohemians Praha startovaly dále ve dvojce bez kormidelnice. Minulý týden v této disciplíně získaly titul dorosteneckých mistryň republiky. Nyní na juniorském šampionátu se dařilo také a po trpělivém výkonu si přijely pro další bronzovou medaili za reprezentačními posádkami Česka a Německa.

Nakonec se dostalo i na nejstarší břeclavské veslaře. Třiadvacetiletý Aleš Suský vybojoval bronz na párové čtyřce a na čtyřce bez kormidelníka. Ve skifu si v nevydařeném závodě přijel pro nepopulární čtvrté místo.

Anežka Buzrlová ve společenství na osmě juniorek získala další bronz, čtvrté místo na dvojskifu se závodnicí z Přerova a konečně sedmé místo na skifu.

Všichni břeclavští juniorští závodníci mohou díky svým umístěním startovat také na Mistrovství České republiky do 23 let konaném za týden na rybníce Svět v Třeboni spolu s veteránským mistrovstvím, kterého se zúčastní i někteří veteráni SVK Břeclav.