Břeclavští opět dokázali, že mají nejlepší starty a ukázali svou sílu. Z malé skupinky osmi závodníků SVK si téměř každý odvezl několik medailí.

Svou sílu dokázali opět nejlepší zástupci břeclavského oddílu Lukáš Helešic a Jakub Starnovský, kteří získali titul na dvojce bez kormidelníka a v osmě, kde byli doplnění Richardem Rampulou a veslaři z Bohemians Praha. Tímto poledním závodem skončila juniorské dvojce bez kormidelníka veleúspěšná sezóna, kdy se jejich výsledky (ME, MS, mezinárodní regata na Bledu, v Mnichově a Brně, olympiáda mládeže, MČR juniorů, MČR seniorů do 23 let, MČR ve sprintu) nesmazatelně zapíšou do kroniky veslařského klubu SVK Břeclav.

Další zlato pro Břeclav získala Anežka Buzrlová s tradiční parťačkou Alexandrou Vařekovou na dvojskifu juniorek a dorostenka Marie Hlavinková ve společenství s Bohemians Praha a LS Brno na párové čtyřce.

Stříbrné medaile dále získala v kategorii juniorek Markéta Nedělová na čtyřce bez kormidelníka s Olomoucí, na čtyřce párové s Anežkou Buzrlovou a veslařky z pražského Smíchova a na osmě s veslařky Olomouce.

Další druhá místa má SVK zásluhou Marie Hlavinkové ze skifu dorostenek a čtyřky bez kormidelnice ve společenství s Bohemians Praha a LS Brno.

Stříbro přidal i Aleš Suský a Marek Režňák s veslaři z Otrokovic ze čtyřky párové mužů a Lukáš Helešic a Jakub Starnovský ze čtyřky bez kormidelníka juniorů.

Bronzové medaile získali na dvojskifu juniorů břeclavští bratři Petr a Richard Rampulovi, Petr Rampula vybojoval další bronz na skifu a poslední bronz juniorka Anežka Buzrlová taktéž na skifu.

Po úspěšném účinkování na mistrovství republiky ve sprintu se zúčastnili břeclavští juniorští veslaři SVK Břeclav tradičního slovenského závodu osmiveslic Devín – Bratislava.

Na této více než jedenáct kilometrů dlouhé trati se konal tento závod již po devatenácté. Z klidné hladiny řeky Moravy pod hradem Devínem se krátce po startu dostávaly všechny osmy do bouřlivých vod Dunaje. Ne náhodou si téměř všechny posádky vybraly za kormidelníky zkušené borce z pořádajícího SVK Bratislava, který má své sídlo právě na Dunaji pod novým mostem.

Břeclavské juniory Lukáše Helešice, Petra a Richarda Rampulovy, doplněné Romanem Pafkovičem, si přizvali do posádky v současnosti nejlepší slovenští veslaři Andre Rédr, Peter Legény a bratři Matúš a Richard Vančovci, které můžeme znát z účinkování nejen na břeclavské regatě.

Toto československé společenství bylo ihned pasované do role favorita. Přestože se startovalo v půlminutových intervalech, sjely se všechny osmy během závodu do jedné velké skupiny a v cíli byl naměřený absolutní nejlepší čas lodi s našimi borci na palubě. Záznam z tohoto závodu pořizovaly i slovenská televize TA3 a byl součástí hlavního sportovního bloku této zpravodajské televize.

Závod má kromě sportovní úrovně i společenský význam a členové vítězné posádky po převzetí poháru a zlatých medailí vhodili do Dunaje věnec na památku všech zesnulých veslařů. Poté si vyzkoušel ledové vody Dunaje i kormidelník vítězné posádky.

JOSEF NOVOTNÝ, PETRA PAFKOVIČOVÁ