Na nejslavnější veslařský závod v České republice, 99. ročník Primátorek, se sjelo do Prahy na Vltavu 102 osmiveslic. Letošní pořad byl rozšířen o dva nové závody – smíšené párové osmy mladších žáků a žákyň a osmy starších žáků. Zejména párové osmy mladších žáků jsou snahou veslařů nalákat do svých řad další mladé sportovce.

„Již od středy pořádal veslařský klub Smíchov přípravný kemp, kam se sjelo osm desítek mladších žáků z celé republiky. Součástí tohoto srazu bylo setkání s mistry světa Ondřejem Synkem, Mirkou Knapkovou a dalšími reprezentanty. Kamarádské jednání těchto veslařských hvězd zanechalo mezi jejich obdivovateli obrovský dojem," řekl předseda SVK Břeclav František Pafkovič.

V pátek se uskutečnil na Primátorské dráze 1. ročník závodů těchto párových osem. „Protože ne každý klub má dostatek dětí, aby vytvořil čistou posádku, vzniklo celkem deset společenství, které si to rozdaly mezi sebou. Velkou radost udělali sobě i nám příznivcům Terezka Hlavinková, Jan Holbík a Dalibor Neděla, kteří byli součástí vítězné osmy a zaslouženě tak přebírali medaile vítězů," popsal největší úspěch nejmladších břeclavských veslařů břeclavský předseda.

Od soboty pak probíhaly rozjížďky k hlavnímu nedělnímu pořadu. Břeclavští veslaři se stejně tak jak většina klubů, potýká s menší základnou, proto hledají uplatnění ve společenstvích s ostatními kluby. Dalším obrovským problémem je sehnat kvalitní loď. „Břeclavská, třicet let stará loď, tu kvalitu rozhodně nemá a na novou v ceně půl miliónu korun klub prostě nemá," krčil rameny Pafkovič.

Největší ambice měli dorostenci Břeclavi, kteří se rozdělili do dvou posádek. Zatímco pro loď s Kryštofem Kouřilem, Davidem Haladym a Lukášem Košťálem byl cílem postup do nedělních finálových bojů, Lukáš Helešic, Petr a Richard Rampulovi jeli v posádce, která měla tento závod vyhrát.

Svou osmu jeli se závodníky LS Brno i starší žáci Jakub a Ondřej Klimovičovi, Radim Dovrtěl a David Novák. Ti se lepšili závod od závodu a v nedělním malém finále dojeli těsně druzí.

Náročný pořad měl Jakub Klimovič, který přesedal od vesla za kormidlo dorostencům. „O významu kormidelníků u toho závodu svědčí fakt, že se srazili při rozveslování dvě lodě a další trefila obrovskou bojku pod Vyšehradskou skálou," upozornil Pafkovič.

Lepší dorostenecká posádka postupovala do finále celkem lehce, loď s veslovodem Kouřilem nakonec překvapila postupem do A finále. Břeclav tak měla v pětičlenném startovním poli zastoupení hned ve dvou posádkách. Loď s veslovodem Lukášem Helešicem, Petrem a Richardem Rampulou se vypořádala s nástrahami náročné dráhy i půjčené osmy a s náskokem jedné délky zvítězila před lodí Blesku Praha. Druhá loď s Kouřilem, Haladým a Košťálem dojela těsně na pátém místě.

Dorostenky Eva Šragová, Markéta Nedělová a Marie Hlavinková jeli ve společenství s děvčaty z Olomouce a dojely na třetím místě. Junior Jakub Starnovský jel v posádce, která dojela taktéž na třetím místě. Břeclavská juniorka Anežka Buzrlová veslovala na lodi, která dojela na čtvrtém místě.

Tradiční součástí Primátorek jsou závody veteránů. I zde měla Břeclav své zastoupení mezi vítězi. „Blanka Mikýsková a Slávka Kouřilová zvítězily ve své věkové kategorii a obhájily tak loňské vítězství," těšil úspěch veteránských Břeclavanek Pafkoviče.

Aleši Suskému se nepodařilo mezi muži postoupit do závěrečných bojů. Ve finále mužů mělo SVK Břeclav nakonec své zastoupení jen v podobě slovenského reprezentanta Andrého Rédra, který v Břeclavi trénuje. Ten ale nestačil na vítězného závodníka pražské Dukly a dojel na druhém místě.