Jako první zasáhli do bojů veteráni, které letos reprezentovala pouze Blanka Mikýsková a Josef Akai st. Mikýsková si přivezla titul v disciplíně dvojskif, čtyřka párová a osma. Vše bylo ve společenství s moravskými veslařkami. Josef Akai st. získal zlato ve společenství v disciplíně čtyřka párová a dvojskif mix a ještě vybojoval druhé místo ve dvojskifu.

Břeclavský dvojskif Martin Mikýsek a David Malík, který bude letos reprezentovat ČR na mistrovství světa začátkem srpna, měl velmi silné mezinárodní soupeře, složené z nejlepšího skifaře Česka a Slovenska (oba účastníci na loňském MS). Ve finále obě posádky velmi tvrdě bojovaly o titul, který nakonec pro sebe získala zkušenější mezinárodní posádka.

„Kluci měli těžké soupeře – nejlepšího českého a nejlepšího slovenského skifaře. A měli jinou loď než na nominačních závodech,“ poznamenal trenér břeclavských veslařů Josef Akai.

Poněkud jednodušší situace byla v neolympijské disciplíně dvojce s kormidelníkem, kde měla Břeclav dvě posádky. Zastoupení soupeřů nebylo tak silné jako v předešlé disciplíně, a proto si pro titul systémem start cíl přijela dvojka s kormidelníkem Josef Akai jun. a Jan Krátký, před lodí Bohemians a bronzovou posádkou z Břeclavi Ladislav Jelen a Adam Šmerda.

Jednoznačně nejkrásnější a nejnapínavější závod celého mistrovství ČR byl závod osem. Břeclavská posádka David Malík, Martin Mikýsek, Josef Akai jun. a Jan Krátký jela ve společenství s dvěma veslaři z Olomouce a Slávie Praha. Od startu se naše posádka a loď Blesku Praha vysunuly před zbytek startovního pole a střídaly se ve vedení až do cíle. V cíli zasedala rada rozhodčích, aby z videozáznamu rozhodla, že loď Blesku Praha zvítězila o 0,11 vteřiny.

„Osma mě příjemně překvapila. Naši nakonec bojovali o zlato. Byl to krásný závod,“ pochvaloval své svěřence Akai.

Ten se společně s Janem Krátkým probojoval také do finále dvojek bez kormidelníka, kde skončili na pátém místě. Aleš Suský v disciplíně skif mužů lehké váhy po nevydařeném semifinále zvítězil ve finále „B“ a skončil na sedmém místě. Momentálně Aleš absolvuje přípravu před MS do 23 let, kde bude reprezentovat ČR na čtyřce párové. Mistrovství světa do 23 let se koná koncem července v Bělorusku.

JOSEF NOVOTNÝ