Tradičně druhý říjnový víkend patřil v Pardubicích především koním, živým i těm pod kapotou. Vzhledem k termínové kolizi tak byly do tří víkendových pardubických dnů vměstnané tři sportovní události. V pátek rovinové dostihy, poté sobotní překážky s vrcholem v podobě Velké pardubické a v neděli pak tradiční motocyklová Zlatá přilba.

Pro břeclavský region však byly zajímavé hlavně živí koně, kteří se v Pardubicích představili pod taktovkou majitele stáje Bors Břeclav Luďka Mikuleckého a trenéra Petra Juránka.

Páteční rovinový dostihový předkrm nabízel srovnání toho nejlepšího, co na rovinových distancích mezi jedním a třemi kilometry v Česku běhá.

„Mladé dvouleté naděje v Pardubicích mnohdy absolvují svou podzimní zkoušku před zazimováním a přípravou na náročnou následující tříletou klasickou kariéru," popsal atmosféru závodů Luděk Mikulecký.

Nadějný start

Z tohoto pohledu byl velkou neznámou start břeclavské dvouleté naděje kobyly – tmavé hnědky Sunshine of Gracie, která se po pražském vítězství v rovinovém testu III. kategorie na 1400 m posunula tentokráte o kategorii výš.

Břeclavská stáj BORS Břeclav měla v pardubicích své zastoupení na rovinových dostizích i nad překážkami. Úpsěchu se dočkali ale jen na rovině.

„Sunshine běžela tentokrát v delším dostihu II.kategorie pro dvouleté koně na 1750 metrů, což již naznačuje potenciál pro příští klasickou sezonu, především s prověřením vytrvalostních předpokladů, směřujícím ke vzdálenostem kolem dvou kilometrů a více," naznačil majitel stáje plány s mladou kobylou.

Ta se v pardubickém testu držela statečně a přes nevýhodnou startovací pozici číslo jedna se dokázala s dostihem poprat a uhájit skvělé páté místo, poslední dotované.

Šestiletý valach Bright Sand, se podruhé představil ve sprinterské kategorii nejvyššího stupně. Po solidním 5. místě v pražské Svatováclavské ceně panovalo velké napětí, zda své kvality potvrdí. A Bright Sand nezklamal.

„Přes start z nevhodného posledního startovacího boxu číslo osm se aktivně zapojil do dostihu, z druhé pozice kontroloval průběh dostihu a v cílové rovině mohutně akceleroval a zvítězil s výrokem jistě jeden a čtvrt délky. Tento výkon mu přisoudil 91,5 kg generálního handicapu a atakuje tak 21. místo hodnoceného žebříčku, kde se nachází 398 starších koní," popsal největší páteční úspěch své stáje Mikulecký.

Překážková sobota přes rámcová klání směřovala samozřejmě ke svému vrcholu. Dostihová stáj Bors Břeclav i tentokrát získala cenné umístění, když ve Zlaté sponě tříletých, velice prestižním a ceněném překážkovém klání tříletých nadějí, obsadila po bojovném výkonu tříletá tmavá hnědka Vivienne of Gracie výborné třetí místo. To je příslibem pro její další dostihovou kariéru.

Čtyřletá naděje Age of Love, startující v ceně ČASCH, neakceptovala tempo dostihu a byla správně před koncem žokejem Faltejskem zastavená . Stejný žokej, pozdější vítěz 122.Velké pardubické, se ještě pokusil v Ceně Labe přivést k dotovanému umístění spolehlivého krosaře a skokana, sedmiletého kvalifikanta do Velké pardubické Uniferse of Gracie, ale stav dráhy a pravděpodobně i vzdálenost byly nad síly koně. Stačilo to pouze na umístění v závěru pole.

Přijede vítěz

Vzhledem k tomu, že břeclavští koně kvalifikovaní do Velké Pardubické se vzhledem ke zdravotním potížím na start letošní 122.Velké Pardubické nemohli postavit, využil profesionální žokej Jan Faltejsek, který je již několik let smluvním jezdcem břeclavské dostihové stáje, nabídky dostihové stáje Pegas, aby jel na hřbetě kobyly se sázkovým kursem 55:1 na vítězství. Desetiletá Orphee des Blins vyhrála způsobem start–cíl a zvítězila o neskutečných 16 délek.

„Jsou vítězství, na která se dlouho čeká. Ten správný čas pro naše koně teprve přijde," dodal Luděk Mikulecký s tím, že v nejbližším možném volném termínu přiveze do Břeclavi Jana Faltejska, aby mohl podebatovat s dostihovými příznivci.