Obě akce bude hostit multifunkční Arena Brno, jejíž výstavba by právě v roce 2026 měla být dokončena. Házenkářky tak na jihu Moravy přivítá fantastická atmosféra, do nové haly se vejde až dvanáct tisíc fanoušků. „Díky mistrovstvím bude v letech 2026 a 2031 házená středem pozornosti. Rozmýšleli jsme, kde obě akce uspořádat, a Brno nám přišlo jako ideální,“ nastínil prezident Českého svazu házené Ondřej Zdráhala.

Vrcholný šampionát se tak do České republiky vrátí po šestatřiceti letech. Naposledy v roce 1990 Československo hostilo mistrovství světa, i tehdy se hrálo v Brně. „Od té doby byl v Česku jen v roce 2010 světový šampionát juniorek. Proto jsme cítili velký závazek přivést zpět velkou akci, dopřát fanouškům emoce, které jsou spojené s pořádáním takových zápasů,“ pokračoval Zdráhala.

V Brně v posledních letech sehrála česká ženská i mužská reprezentace hned několik klíčových utkání v boji o postup na závěrečné šampionáty, z jihu Moravy se postupně opět stával házenkářský domov.

Tento trend navíc podpoří i dokončení výstavby nové haly, které zápasům dodá ještě lepší kulisy. „Atmosféra v Brně byla vždy skvělá, brněnští fanoušci jsou parádní. Jsem proto ráda, že se svazu povedlo přivést šampionát na jih Moravy. Očekávám, že nám příznivci v utkáních opět připraví červené peklo,“ usmívala se reprezentační brankářka Sabrina Novotná.

Evropský šampionát bude v roce 2026 Česko spolupořádat s Polskem, Slovenskem, Tureckem a Maďarskem. O pět let později se o mistrovství světa Brno podělí jen s polskými Katovicemi a Sosnovcem.

V obou případech se házenkářky na jih Moravy sjedou v prosinci, což organizátorům dává možnost propojení šampionátů s doprovodným programem. „Věřím, že Brno v té chvíli bude žít házenou. Hodláme se snažit město přizpůsobit tak, aby se lidé stali součástí té atmosféry. Nebudou chybět fanzóny, hrát se bude v období vánočních trhů, takže fanoušci můžou zajít i na ně,“ předeslal radní města Brna pro oblast sportu Tomáš Aberl.

Především však návrat vrcholných akcí na české území má opět v široké veřejnosti podpořit zájem o házenou. „Házená je u nás tradiční a velký sport, který má pevné místo mezi úspěšnými českými sporty. Národní sportovní agentura podporuje pořádání šampionátů v Česku, dáváme tomu velký význam. Obě akce mohou zpopularizovat házenou tak, že se jí začne věnovat mnohem víc dětí,“ podotkl předseda Národní sportovní agentury Ondřej Šebek.

Ženské házenkářské reprezentaci se navíc v poslední době poměrně daří, loni se na mistrovství světa probojovala dokonce do čtvrtfinále. Vysoké ambice má i do budoucna, domácí šampionáty je mohou podpořit. „Házenkářky se nedávno účastnily olympijské kvalifikace, která nebyla úspěšná. Věřím ale, že děvčata na mistrovstvích Evropy a světa nasbírají zkušenosti, cílem je totiž dostat se na olympiádu v roce 2028 do Los Angeles,“ dodal Šebek.