Tak tomu bylo i v důležitý den jeho expedice. Ten den se mělo pouze odpočívat, balit a připravovat se na výstup na vrchol. Jenomže v noci měl Jenda, jeden ze členů Cabanovy expedice, křeče v žaludku a vůbec v noci nespal. Proto se nasadily léky, ale ty zabraly jen z části. „Jenda však tvrdil, že to určitě do rána zvládne. Já věděl, že ráno nikam nevyrazíme. Křeče byly tak silné, že Jenda nechtěně hlasitě sténal ještě večer. Zkusili jsme tedy živočišné uhlí. To nakonec zabralo,“ nastínil hustopečský horolezec problémy, které jsou ve velehorách ještě nepříjemnější než v normálním prostředí.
Další den vyrazila skupina přes depozitní tábor do C1. Podle předpovědi mělo vládnout příjemné počasí. Ráno však expedici překvapila nadílka nového sněhu. „Napadlo dvacet, třicet centimetrů, co teprve muselo napadnout nahoře,“ uvažoval Caban. Jenda vypadal, že je v pořádku, a tak se rozhodli že vyrazí dál a přespí v depozitním táboře, což také udělali.

Ráno je opět překvapila sněhová nadílka. Počasí však bylo skvělé, a tak se rozhodli pokračovat až do C2. Labyrint prošli v pohodě, za ním je ale čekala nesmírná dřina v hlubokém sněhu. A navíc nikde nikdo, byli úplně sami. A před nimi náročná pětihodinová cesta do C1. Ta byla ale v pohodě. Trasa z C1 do C2 byla mnohem horší.

„Museli jsme přibalit taky karimatky, spacáky, ale i kamery a fotografické přístroje. To už byla nenormální dřina. Sáhli jsme si na úplné dno našich sil. Vyčerpáni, ale šťastni jsem ulehli v sedm hodin večer do spacáků v C2. Venku bylo i kolem minus pětadvaceti stupňů,“ oddechl si Caban.
Ráno se skupina probudila trochu unavená, ale povzbuzeni dlouhodobou dobrou předpovědí počasí vyrazili do C3. V půli cesty potkali Australana s Novozélanďanem se šerpou. Pokusili se zdolat vrchol, ale se šerpou to podle jejich slov nebylo možné.

„Množství sněhu, které je na hoře, lavinové nebezpečí a velice komplikovaný mixový terén jim nedovolil dosáhnout vrcholu,“ vysvětlil Caban.
Jak si tak povídali, začala najednou neuvěřitelná vánice. Rozloučili se s protinožci a přímo na místě rozložili stan, ve kterém přečkali noc. Celou noc sněžilo, a proto se ze stanu dostali až kolem desáté hodiny ráno. Kvůli silnému větru nebylo možné vyjít dřív. „Stan pro C3 jsme tam nechali a mazali do C2, do lépe vybaveného třímístního stanu, který jsme si den předtím postavili. Celý den jsme proleželi. Možná i dobře. Trochu jsme relaxovali po tom výstupu v hlubokém sněhu z depozitního tábora do C2,“ informoval Miroslav Caban.

Další ráno je vítala naprosto čistá obloha. Proto se rozhodli, že zdolají C3. Urychleně sbalili své věci. Po cestě ještě sebrali stan, který tam nechali. Po nástupu do kuloáru, po pěti hodinách pochodu, ve výšce 7450 m. n. mořem skupinu znovu zastihla vánice. Po krátké poradě se rozhodli, že budou i přes nepřízeň počasí v cestě pokračovat.

Čekalo je dalších šest hodin výstupu. Horolezci ani nevěděli, jaký povrch mají pod nohami. „Jednou je to led, podruhé jsou pod sněhem pohybující se skály. Jinak starý firnový sníh a na něm nový prašan. Dokonalé pro laviny. Šli jsme ale velice opatrně. Nakonec v podvečer stavíme stan ve výšce 7450 m. n. mořem. Konečně C3. Pořád jsme si říkali, že když je každý den před polednem vánice, vyrazíme k vrcholu co nejdříve. To bude možná ráno, třeba už ve čtyři hodiny. S touto domluvou jsme taky usínali,“ ulevil si Caban.

Celou noc samozřejmě sněžilo. Vystartovat ráno dřív, nepřicházelo absolutně v úvahu. „Kolem čtvrté hodiny ranní přestalo chumelit a o půl páté Jenda hlásí: Venku je vymeteno, jdeme na vrchol,“ usmál se horolezec.

„Bylo skutečně krásné počasí. Jenda mi utekl s vidinou vrcholu o nějakých pár desítek metrů, ale zastavil ho první skalní výšvih, který byl hodně náročný. Vzhledem k tomu, že měl pořádný sklon, a ještě byl zasněžený pořádnou vrstvou nového sněhu, přebral jsem tedy štafetu. Prodíral jsem se mezi nestabilními kameny dál k vrcholu,“ ukončil chvíli před vrcholem své vyprávění Miroslav Caban.