Projekt Miroslava Cabana Four four eight, jejímž cílem je zdolat za pouhé čtyři měsíce kvarteto hor s výškou osm tisíc metrů a víc nad mořem, se nadále nedaří realizovat dle původních plánů. Hustopečský rodák totiž po nezdaru na tibetské Shisha Pangmě neuspěl ani v Nepálu při dobývání vrcholku hory Cho Oyu.

Cabana a jeho expedici sužovaly obdobné potíže jako na úvod výpravy, tedy proměnlivost počasí, jež se podepsala na tom, že výstup na Cho Oyu musel být odložen. “Měli jsme vystartovat do tábora C1. Jako přes kopírák na Shiha Pangmu. Ráno jsme se ale vzbudili a v ABC byla hromada sněhu. Odložili jsme tak výstup o další den,“ posmutněle konstatoval Caban, který ještě netušil, že i jeho druhá horolezecká mise z projektu 448 skončí fiaskem.
Výpravě sice na chvíli svitla díky přízni povětrnostních podmínek naděje na to, že vrcholek Cho Oyu, jenž měří 8201 metrů, bude pokořen. „V pěkném počasí je to pro horolezce úžasný adrenalin. Příchodem do C2 nám už ale znovu sněžilo,“ posteskl si Caban, který byl v té obě ve výšce 7100 metrů.
Zlom nastal asi kilometr před vrcholem, kdy sice bylo reálné pokračovat , výprava se ale odhodlala k radikálnímu řešení – sestupu. „Před pěti lety jsem Cho Oyu lezl a úplně z nenadání přišla stejná tlaková níže se silným větrem. Tehdy s námi byl i šerpa, jemuž omrzly prsty na rukou,“ připomněl třiačtyřicetiletý horolezec.

Cabana a jeho výpravu nezdary nezlomily. Expedice pokračuje vstříc pohoří Karakoram v Pakistánu, kde bude stoupat na vrchol K2, po Mount Everestu nejvyšší hoře světa. „Nevzdám se! Budu prosit Karakorámské bohy, aby byli ke mně vlídnější,“ nechal se slyšet Caban, jenž by měl zahájit výstup již tuto sobotu.