S jedním z největších úspěchů dosavadní tenisové kariéry se z britské metropole vrací český tenista František Čermák. Rodák z Kostic se na Turnaji mistrů rozhodně neztratil. Se svým parťákem Michalem Mertiňákem pošilhávali po účasti ve finále.

V semifinále však „federálnímu“ páru vystavila stopku dvojice Max Mirnyj – Andy Ram, Bělorus a Izraelec.

Ti vyhráli ve dvou setech, 6:4 a 7:6 v tie–breaku.

Hlavním rozdílem, který určil vítěze a poražené, bylo podání. Navíc se Čermákovi s Mertiňákem nepodařilo v prvním setu využít ani jeden z pěti brejkbolů.

Ve druhé sadě už byli jejich soupeři šťastnější dvojicí.

„Naším největším problémem byly returny,“ přiznal slovenský tenista Mertiňák.

I tak měl česko–slovenský pár hned pět možností, jak svým soupeřům podání vzít. „Kdybychom využili alespoň jeden breakbol, mohlo to dopadnout všechno jinak,“ dodal Mertiňák.

Podle jeho českého parťáka však příliš šancí neměli, protože při jejich výhodách se soupeři vždy povedlo první podání. „To je potom těžké. Po prvním servisu je to vždy těžké zreturnovat,“ komentoval Čermák pro ČTK.

Letošní rok tak zakončil hráč, který před pár týdny oslavil třiatřicáté narozeniny, porážkou. Že by však vrhla stín na celou sezonu, letos tolik úspěšnou? To ani omylem.

Už to, že se prokousali do semifinále, bylo obrovským úspěchem. Vždyť po úvodní porážce ve skupině to nevypadalo moc optimisticky.

„To je pravda, po prvním zápase jsem nečekal, že bychom mohli postoupit. Navíc, když jsme viděl los skupiny, tak jsem si říkal, že by bylo fajn vyhrát aspoň jeden zápas,“ vysvětlil Čermák.

V úvodním duelu se vavřínů ještě nedočkal, pár Knowles–Bhupati byl nad jejich síly.

Potom si však pátý nasazený pár vyšlápl na „jedničkové“ Nestora se Zimonijčem a postup do semifinále jim otevřela výhra nad duem Poláků Matkowskim a Fyrstenbergem.

Skvělý výsledek, navíc při vůbec první účasti na prestižním Turnaji mistrů.

V kabině neúspěšných semifinalistů po porážce i tak zavládla radost.

Hráli jsme dobře, s našimi zápasy jsme spokojení. Postoupil jsme ze skupiny, hráli jsme s nejlepšími hráči světa, a některé jsme i porazili. A určitě jsme získali cenné zkušenosti,“ hodnotil londýnskou misi vítěz jedenadvaceti turnajů série ATP.

Díky londýnskému úspěchu se Čermák posunul na pozici šestnáctého nejlepšího deblisty světa.

Kromě zkušeností a zážitků si z možná nejkrásnější sportovní haly světa odváží i nezbytné prize–money.

Se svým parťákem si rozdělí kolem dvou milionů korun.

Solidní odměna na to, že s Mertiňákem začali hrát teprve v letošní sezoně. Ale dařilo se, a to zejména v samotném závěru, kdy vyhrávali jeden turnaj za druhým.

Plán je takový, že příští sezona by měla být ještě o něco lepší.

„Byla to moc dobrá sezona. Chtěli bychom, aby příští rok byl stejný. Pokud budeme zdraví, neměli bychom si pohoršit,“ myslí si Mertiňák.

Podle Čermáka budou silní znovu především na antuce.

Teď je ale čas si od tenisu pořádně odpočinout. Nejlépe v nějaké exotické zemi.

V Thajsku. Oba.

Společně? To probůh ne. „Vždyť jsme letos na turnajích strávili 261 společných dnů,“ smál se Mertiňák.

Na dovolené je tedy bude dělit bezpečná vzdálenost.

„Pečlivě jsme vybírali místa, abychom se náhodou nepotkali. Doufám, že až se půjdu proběhnout po pláži, tak Michala někde nepotkám,“ komentoval v odlehčeném duchu Čermák.