Místo pro české tenisty zaslíbené se v posledních letech stává z malebného švýcarského městečka Gstaad. Ve vyhledávané turistické destinaci, jež hostila 34. ročník prestižního Swiss Open s dotací 496 tisíc amerických dolarů, triumfoval ve čtyřhre odchovanec břeclavského tenisu František Čermák s partnerem Pavlem Víznerem. Zkušená dvojice tak na tamních antukových dvorcích navázala na úspěchy svých krajanů z předešlých let.

Po jednoznačných dvousetových bitvách s argentinsko-americkou dvojicí Acasuso – Armando respektive Švýcary Kratochvílem a Lammerem český pár poprvé na turnaji zakusil nová pravidla tenisové federace platící od letošní sezony. Tedy odehrát tiebreak do deseti gamů v rozhodující třetí sadě.

Po úspěšných bitvách v prvním a druhém kole se Čermák s Víznerem postavili houževnaté překážce v podobě Tomáše Cibulce s Nizozemcem Waasenem, jež udolali v poměru 6:3, 2:6, 10:4. Podobný scénář se opakoval i ve finále, kde české duo také ovládlo závěrečnou zkrácenou hru a zvítězilo nad francouzskou dvojicí Gicquel a Serra po setech 7:5, 5:7 a 10:7.

Pro oba české deblisty, kteří figurovali v turnajovém pavouku jako první nasazený pár, znamenal celkový triumf v Gstaadu čtrnáctý turnajový titul v kariéře.

František Čermák, který si za výhru na Swiss Open připsal do žebříčku ATP Doubles 175 bodů, navázal v zemi hetvetského kříže na výsledek z roku 2003. Před čtyřmi lety totiž pozvednul pohár pro víteže čtyřhry se svým letitým partnerem Leošem Friedlem.

Svěřenec trenéra Martina Nikoly, jenž první tenisové krůčky udělal v STK Břeclav, tak dosáhl ihned po konci travnaté části sezony na nejlepší výsledek v letošním ročníku. V úvodu roku se sice František Čermák v deblu probojoval na koberci v Záhřebu do finále, společně s Jaroslavem Levinským ale nestačil na sehrané německé duo Kohlmann a Waske.