Vít Černý z Mikulova se vipetům věnuje již osm roků a v posledních letech se mu jeho úsilí opravdu vyplácí.

„Byl jsem první majitel, který v jeden den vyhrál s fenou i se psem v rámci kontinentální Evropy,“ vysvětlil Černý.

Fenka Ooichigens Halina neměla v holandském Geldropu konkurenci, pětiletý Cassini Bluenorth pro jistotu dokonce obhájil prvenství z loňského roku.

„On už nemusí vyhrát vlastně vůbec nic. Z šestačtyřiceti závodů jich dvaatřicet vyhrál. Je to žijící legenda. Na svém kontě má i titul mistra světa z roku 2007, jako první pes vůbec,“ představil jedenatřicetiletý chovatel svůj klenot.

Jak se mikulovský rodák k chrtům vlastně dostal?

„Jako první jsem měl afgánského chrta, se kterým jsem jezdil na výstavy. Problém ale byl, že porota často hodnotila špatný konec vodítka,“ smál se úspěšný trenér.

Když potom svého miláčka pustil v Lednici na trať, bylo rozhodnuto o jeho budoucí kariéře. Ale doma nezávodí, nemá to pro něj význam.

„Nemá cenu závodit pořád se stejnými psy. V roce 2006 u nás nebyl ani jednou poražen. Proto si vybírám závody v zahraničí,“ podotkl jediný trenér ve městě pod Pálavou.

Ani po těchto úspěších nehodlá Černý pověsit svoji trenérskou kariéru na hřebík. Rád psy cvičí a sleduje výsledky.

„Nejvíc mě na tom fascinuje ten obrovský adrenalin, aniž by mě to stálo špetku fyzické námahy,“ odhalil majitel šesti psů kouzlo tohoto sportu.

Tajemství prý spočívá v každodenním tréninku a kvalitním strečinku. A krmivo? To je kupodivu české výroby. „Všichni se tomu diví, ale kdyby nebylo dobré, tak ho vyměním,“ uzavřel Černý.