Sportovní soustředění plánovali několik měsíců dopředu. „První plánování jsme začali už v prosinci. Peťa Herman tam byl ale už podesáté, takže přípravy už dobře znal. Ani s přepravou nebyl problém, rozložená kola jsme měli s sebou v letadle v bednách jako spoluzavazadla," přibližoval loňský král břeclavské cyklistiky specifika létání s bicyklem.

Na Mallorce strávila skupinka závodníků a nadšených amatérů deset dní. Tamní příroda nabízí to, co jihomoravská krajina ne. „Tamní kopce byly náročné, vždycky jsme vyjížděli od moře do hor, pohoří jsme přejeli a zase sjížděli dolů. Převýšení tam bylo i více než osm set metrů. Peťa Herman nás pořádně protáhl skrz celý ostrov. Byl to vyloženě sportovní soustředění, žádná dovolená. Ale byl čas se aspoň kochat krásnou přírodou, nahoře na kopcích jsme na sebe čekali," smál se cyklista, kterému kamarádi kvůli jeho výšce říkají Ajfel.

Sám přiznává, že tam byl ve skupině velmi zdatných cyklistů. „Mezi výkonnostními cyklisty jsem byl z nás všech nejstarší. Za deset dní jsme najeli tisíc padesát kilometrů, takže průměrně sto kilometrů za den. Poslední den jsme v uvozovkách za odměnu projeli dvě stě kilometrů, což jsem teda tak tak dojel. Ale takové kopce, to se u nás doma nedá natrénovat, snad se to projeví na začátku jarní sezony," doufá Peňáček, který loni odjel ve stejné době na vlastní pěst trénovat do Kalifornie.

Vzápětí ale přiznává, že stejně důležitá jako tréninky, byla i regenerace. Přestože jim po celou dobu soustředění svítilo slunce a teploty vystoupaly na patnáct až dvacet stupňů, do moře se neodvážil. „Moře bylo ještě hodně studené, odpočívali jsme jen u hotelového bazénu. Měli jsme domluvené i masáže, po takovém tréninku je potřeba si pořádně v klidu oddechnout, starosti jsem hodil za hlavu, vyčistil si ji," přiznává Peňáček, který si dal v práci sám sobě dovolenou a odletěl do „teplých krajin".

Doma pro placku

Po návratu musel přiznat, že podobný objem kilometrů by v domácích podmínkách najížděl aspoň měsíc. Teď už směřuje přípravu na domácí start sezony v Hlohovci. „Předloni jsem byl druhý, loni třetí, tak budu asi mít ve své veteránské kategorii medailové ambice i letos. Trasu dobře znám, je tam jen jeden kopec, který projedou všichni. Není tam co natrénovat, bude to o rychlosti a o tom, jak moc nám zkomplikuje závod vítr," dumá nad strategií nad Velkou cenou Hlohovce, který se jede v sobotu 28. března.