Kolem nejstarších hlav André na světě. A se zastávkou ve Šlechtitelské stanici vinařské ve Velkých Pavlovicích, kde odrůda André vznikla. I tudy vede letošní putování Krajem André, na které vyrazí zájemci na kolech už v sobotu od devíti hodin ráno. Od hustopečského autokempu Formanka.

„Název dala akci odrůda André, která byla v tomto kraji vyšlechtěná a je pro něj tolik typická. I proto ve Stálé vinařské expozici v domě U Synků na hustopečském náměstí pořádáme pro účastníky soutěž o vinnou nálevku. Zájemci ochutnají tři vzorky červených vín a budou určovat, které z nich je André,“ říká předseda hustopečské vinařské komise Jiří Teplý.

Také letos tvoří putování Krajem André uzavřený okruh, jehož start a cíl je v Hustopečích. „Nově si účastníci budou moci zvolit délku a náročnost trasy podle své aktuální kondice. Připravené jsou tři trasy podle obtížnosti. To uvítají především méně zdatní cyklisté či rodiny s dětmi,“ věří organizátoři.

K tradičním zastávkám ve Starovičkách, Velkých Pavlovicích, Bořeticích a Vrbici se před rokem přidaly další čtyři obce. Cyklistům se tak nabízí hned několik variant tras o různých délkách. Všude je však čekají upravené cyklostezky, otevřené sklepy s ochutnávkou moravského vína, cimbálová muzika, nabídka krajových specialit, ale také několik rozhleden.

„Loni se trasa rozšířila o Kobylí, Němčičky, Horní Bojanovice a Kurdějov. Napoprvé pochopitelně nebylo všechno úplně vyladěné, letos to bude mnohem preciznější,“ slibuje velkopavlovický místostarosta Zdeněk Karber.

Chybět opět nebudou ani soutěže a dárky. „Všichni dospělí účastníci akce, kteří přijedou se všemi razítky posbíranými po trase zpátky do Hustopečí, dostanou speciální dárek se speciální etiketou. A to láhev velkopavlovického André,“ láká Karber.

Milovníci vína a dobré zábavy přitom nemusejí závodit ani spěchat. Organizátoři na ně totiž budou v cíli čekat až do večerních osmi hodin. Spojení cyklistické akce s ochutnávkou vín se těší stále větší oblibě. Nejlépe to dokládá skutečnost, že před rokem se na trasu spojující města a obce Hustopečska vydal rekordní počet cyklistů.

MICHAL ŠUPÁLEK
DAGMAR HYCLOVÁ