Před více než rokem jste získal titul mistra republiky juniorů v hale výkonem 702 cm. Teď jste skočil 771 centimetrů. Čemu vlastně vděčíte za takový posun?

Myslím, že největší podíl na tom má tvrdý trénink a sezona prošlá bez zranění. Taky jsem absolvoval několik kvalitních soustředění s reprezentací a naučil se soustředit na vlastní výkon při soutěži. Samozřejmě se stále vyvíjím, nárůst svalstva je spojený s věkem, ale speciální příprava v posilovně je pro skokana prostě nutná.

Dříve jste měl problém s přešlapy, nevycházel vám krok. V posledním měsíci ale slyším o samých povedených pokusech přes sedm metrů. Už jste techniku vypiloval nebo je to náhoda?

Neustále s trenérem Chlumeckým odstraňujeme chyby v technice a snažíme se zdokonalit celý průběh skoku i s rozběhem. Taky jsem při závodech více vyrovnanější než dříve, což ovlivňuje celý můj výkon.

Už víte, jakou budete mít v Barceloně konkurenci?

Stále ještě nevím, tabulky jsem zatím nesledoval. Vím jen o novém světovém rekordmanovi z Ruska, který skočil osm metrů a pětatřicet centimetrů k tomu. Ale doufám, že ten pojede raději na olympiádu do Londýna než na mistrovství světa juniorů.

Bezprostředním úspěchem už je jen to, že se na světový šampionát juniorů podíváte. Ale když už tam budete, máte cíl projít alespoň do finálové osmičky?

S trenérem počítáme s tím, že projdu kvalifikací a ve finále se pokusím atakovat zase hranici sedmi metrů a sedmdesáti centimetrů.

Jaký výkon byste ve Španělsku musel předvést, abyste si řekl: „Tak jsem spokojený, ostudu jsem neudělal a můžu letět domů?"

Zmínil jsem těch 7,70 ,ale s výkonem 7,50 bych byl také spokojený. Závod bude ovlivněný mnoha novými činiteli. Závodím až v osm hodin večer, na což nejsem zvyklý, také musím počítat s vyššími teplotami než u soutěží v České republice. Ale zase bude navíc velká motivace porvat se o co nejlepší umístění.

Váš trenér Zbyněk Chlumecký nedávno prohlásil, že už od tebe raději nic neočekává. Vždycky ho překvapíte. Skáče se ti vám lépe, když na vás neklade nějaké nároky?

Zjistil jsem, že se mi lépe závodí s větší konkurencí, dokážu se vyhecovat a překvapit. Nejen trenéra, ale i sám sebe. Trenér mi žádné přehnané nároky nikdy nekladl, vždy se jedná o skoky v rámci mých možností.

Šampionát se koná za pár dní. Připravil jste skočeným limitem pro svou rodinu letní dovolenou nebo poletíte jen s trenérem?

Poletím sám, jen s trenérem. S rodinou už jsme naplánovali odpočinkovou dovolenou na jiný termín, odpočinek a regenerace jsou stejně důležité jako tvrdý trénink. Po závodech potřebuji také nabrat síly a pročistit si hlavu.

Kromě dálky chodíte v atletické lize i na sprinty, výšku a trojskok. Jak se vám daří v těchto doplňkových disciplínách? Pozorujete zlepšení i u nich?

Především jsem v poslední době hodně zrychlil, a tím se posunula má výkonnost u všech jmenovaných disciplín.

Hlavně trojskok teď nezkoušíte. Je to kvůli intenzivnímu tréninku dálky?

Trojskok je velmi náročná disciplína, zejména s ohledem na zdraví. Dříve jsem měl problémy se zády a kotníky kvůli tvrdým nárazům při odrazech trojskoku. Proto se raději věnuji dálce, jejíž trénink mi zabírá více času. Trojskok jsem absolvoval na mistrovství republiky jen proto, že byla šance získat medaili. Taky jsem potřeboval vyzkoušet, jaké je to závodit dva dny po sobě. To mě čeká teď v Barceloně, pokud se dostanu do finále.

Pro představu, kolik vám chybělo do skočení limitu na MSJ v trojskoku?

Můj celkem čerstvý osobní rekord je 14,57 metrů. Do limitu mi tedy chyběl celý metr a tři centimetry.

Sledoval jste výkony vašich kolegů Wagnera a Novotného na mistrovství Evropy?

Bohužel se mi nepodařilo skloubit studium a tréninky se sledováním evropského šampionátu. Jen jsem zpětně kontroloval výsledky na internetu.

Mezi oddílovými kolegy máte přezdívku Kamil. Jak vůbec vznikla?

Vymyslel to kamarád a oddílový kolega Adam Formánek, který prohlásil: „Prostě vypadáš jak Kamil!" A už mi nikdo jinak na stadionu neřekne.

RADEK JUŠKA

Datum narození: 8.3.1993

Bydliště: Starovičky

Klub: Lokomotiva Břeclav

Hlavní disciplína: skok daleký

Další disciplíny: trojskok, skok vysoký, běh na 100 a 200 metrů

Osobní rekordy: dálka 7,71 metrů, trojskok 14,57 metrů, běh na 100 m: 11,13 sekund, běh na 200 m: 23,41 sekund