Po čem úspěšná břeclavská atletka Martina Darmovzalová, jež je považována za nejlepší tuzemskou trojskokanku současnosti, touží? Po jediném. Skoku dlouhém alespoň čtrnáct metrů, který by jí zajistil místenku na světový šampionát do japonské Ósaky.

Osmadvacetiletá závodnice Lokomotivy Břeclav naposledy usilovala o letenku na ostrov Honšú, kde se představí světová atletická elita, o tomto víkendu na republikovém mistrovství v Třinci. Na zrekonstruovaném stánku pro dvanáct tisíc diváků, jenž se pyšní certifikací mezinárodní federace IAAF a patří mezi čtyři nejmodernější v zemi, se jí ale podle představ nedařilo.

Po mítinku ve Finsku, na němž dosáhla na hodnotu 13, 96 metrů a scházely jí tak pouhé čtyři centimetry k limitu pro MS, se ve Slezsku ke kýžené metě nepřiblížila. „S výkonem 13,84 metrů jsem docela spokojená, protože jsem zvítězila,“ pochvalovala si trojskokanka, jež nemá po odchodu Šárky Kašpárkové v Česku prakticky konkurenci. „Splnila jsem bohužel jen půl úkolu, limit pro mistrovství světa stále nemám,“ dodala smířeně.

Břeclavská atletka se musela v Třinci potýkat se zdravotními problémy, které ji limitovaly již na prestižním ostravském mítinku Zlatá tretra. „Už po druhém pokusu jsem svůj zraněný kotník zase cítila,“ postěžovala si Martina Darmovzalová, jež svůj vítězný skok zrealizovala až na pátý, tedy předposlední pokus. „S technikou jsem potíže neměla, problémy spíš dělal kotník.“

V klíčové části sezony tak nemá opora břeclavské Lokomotivy na růžích ustláno, poranění chodidla představuje u skokanky velkou potíž. „Jestli požadovaných čtrnáct metrů neskočím, nebudu se určitě vymlouvat na zranění. Je to problém, nicméně ne až tak nepřekonatelný, abych se na něj mohla případně vymlouvat,“ zdůraznila zkušená závodnice.

Pokud se Martině Darmovzalové stane zranění osudné nebo z výkonnostních důvodů nebude v zemi vycházejícího slunce startovat, rozhodně nepropadně bezútěšnému žalu. „Já už jsem zvyklá. Mám prostě smůlu. Na mistrovství Evropy v Mnichově, kde jsem mohla startovat v trojskoku, mi chyběly dva centimetry. Na olympijské hry do Atén jsem zase nejela kvůli Denise Ščerbové, která v dálce na poslední chvíli překonala můj výkon a jela místo mě,“ prozradila lanžhotská rodačka s typickým úsměvem na tváři.

Do 13. srpna, kdy budou mít atleti poslední možnost, jak si vytouženou účast na světovém šampionátu v Japonsku vybojovat, ji čekají pravděpodobně tři akce. „Momentálně jsou nasmlouvané tři závody, ale uvidíme, ještě se může něco objevit. Startovat teď budu na mezinárodním mítinku v Brně, kde chci samozřejmě zvítězit. Nevím, jaké tam ale přijedou závodnice ze zahraničí,“ přiblížila Darmovzalová, jež se bude v nejbližších dnech připravovat na domovském lehkoatletickém areálu stadionu Miroslava Loučky v Břeclavi.