V zemi helvetského kříže měla osmadvacetiletá závodnice poslední příležitost, jak se na mistrovství světa kvalifikovat. Podobně jako před dvěma měsíci ve finském Vaasa skočila v dálce 13, 96 metrů. Ke splnění limitu jí tak scházely pouhé čtyři centimetry.

K limitu scházely čtyři centimetry


„Mám opravdu velkou smůlu. Chybělo mi zase tak málo, abych se na mistrovství světa kvalifikovala. Cítila jsem se ve Švýcarsku výborně. Techniku i odraz jsem měla výborně zvládnutou. Možná, kdyby lépe foukl vítr, mohla jsem být už na cestě do Japonska,“ povzdechla si Darmovzalová.

Na prestižním mítinku ve frankofonní části Švýcarska se ale republiková mistryně necítila ve své kůži. „Podala bych určitě lepší výkon, ale bylo tam spíše takové americké publikum. Všichni jedli a pili. Nedokázali mě vyhecovat. Ale zanedbával to i komentátor, který se trojskoku vůbec nevěnoval,“ postěžovala si zkušená atletka.

Za nesplněný úkol dostala vyhazov


Darmovzalové tak sportovní štěstěna opět nakloněna nebyla. Po mistrovství Evropy v Mnichově a olympiádě v Aténách jí utekla mezi prsty další významná mezinárodní akce. „Ne nadarmo mi říkají, že jsem smolařka,“ konstatovala zasmušile břeclavská atletka, již čekalo po příjezdu ze Švýcarska nemilé překvapení.

„Na Ministerstvu vnitra, kde mě zaměstnávali jako instruktorku sportu, mi taktně sdělili, že se mnou již nepočítají. Neprodloužili mi smlouvu, i když to slíbili. Prostě mě vyhodili. Vlastně čtyři centimetry mě připravily o práci. Máme s přítelem pronajatý v Praze byt, asi se ho budeme muset kvůli finanční úspoře zbavit,“ smutnila Darmovzalová.

Nejlepší tuzemská trojskokanka, kterou připravil nesplněný limit pro MS o živobytí, má ale stále naději svou atletickou kariéru zachránit. „Podmínili to ale tím, že do konce října musím oněch čtrnáct metrů skočit. To bych se ale musela opět dostat do vrcholné formy, což není jednoduché,“ argumentovala.

S možností, že by nadále pod hlavičkou Ministerstva vnitra závodila, tak už nepočítá. „Nesoustředím se na to. Myslím, že je to nereálné. Nejsem připravena na to, abych teď čtrnáct metrů překonala. Počítám s tím, že jsem skončila,“ zdůraznila Darmovzalová.

Z povědomí sportovní veřejnosti se ale vytratit nehodlá. „Budu se udržovat ve formě, protože motivací jsou pro mě olympijské hry, které se konají v příštím roce. Nevím, možná, že budu do té doby nezaměstnaná. Netuším, kde bych mohla pracovat,“ podotkla.

Kariéra osmadvacetileté závodnice ale možná v troskách neskočí. „Trenér Chlumecký mi přislíbil to, že se pokusí přesvědčit nějakého sponzora, který by moji přípravu financoval. Mohla bych tak stále závodit za Lokomotivu Břeclav. Zatím ovšem není vůbec nic jisté,“ dodala Darmovzalová.