Šestatřicátý ročník tradičních závodů nazvaných Vánoční kilometr přichystal na více než padesátku závodníků pořádnou výzvu. Každoroční podívanou si nenechaly ujít ani přibližně dvě stovky promrzlých diváků.

„Letošní ročník považuji vzhledem k podmínkám závodu za podařený. Účast byla standardní, pokud dobře počítám, hlavního závodu se účastnili dva zimní plavci a čtyřiatřicet potápěčů,“ vypočítával hlavní pořadatel plaveckého klání Milan Vojta z klubu Nautilus Břeclav.

„Bohužel, každoročně se ve stejném termínu koná v Praze bodovaný závod zimních plavců ve Vltavě, který přiláká až dvě stovky otužilců. Takže jsme rádi i za tu padesátku, co se v Břeclavi představila,“ hodnotil Vojta letošní účast.

Do areálu břeclavského veslařského klubu se lidé scházeli v hojném počtu už od samého začátku závodů, kdy byly na programu kratší tratě na sto, dvě stě padesát a pět set metrů. Na nejkratší vzdálenost si mohli v ledové Dyji zaplavat i neregistrovaní plavci. Jedním z nich byl i třiadvacetiletý Břeclavan Jaroslav Sůkal, který uplaval stometrovou trať jako druhý.

„Letos už jsem plaval potřetí. Začalo to původně jako hospodská sázka s kamarádem a oba jsme do toho šli. Nejhorší zima byla ve chvíli, kdy jsme lezli do vody. Pak už to byl jenom o tom ponořit se do vody, a co nejrychleji doplavat do cíle, popisoval Sůkal průběh své otužilecké výzvy.

„Po uplavání celé trasy jsem měl trošku teplotní šok, ale nebylo to tak hrozné jako loni, kdy jsem kvůli ochabnutým svalům nemohl skoro ani vylézt z vody. Po letošním plavání mi zůstal dobrý pocit, který mi určitě vydrží celý den. Stálo to za to a rozhodně do toho půjdu příští rok znovu,“ říká nebojácně mladý otužilec.

Snad větší problém než zima a ledová voda byla pro závodníky i organizátory

zvýšená hladina Dyje, jejíž proud měl obrovskou sílu. Někteří plavci už v závěru neměli tolik sil, aby se bez pomoci záchranářů dostali bezpečně až k molu, odkud mohli vylézt na pevnou zem.

„I díky silnému proudu měli letos účastníci skvělé časy. Vždyť vítěz závodu dokončil kilometrovou trať za pět minut a nějaké drobné, což je snad o dvě minuty lepší čas než dosavadní rekord Zbyňka Svozila,“ vzpomínal Vojta na nejúspěšnějšího účastníka štěpánského klání zimních plavců, který je děkanem olomoucké fakulty tělesné kultury. Ten se letošního ročníku neúčastnil.

Nešlo však vždy jen o nejlepší čas. Skupince recesistů třeba studená voda vůbec nevadila. Plácali ploutvemi a nechali se na zádech unášet proudem. Přitom za sebou táhli nafukovací bar s něčím tvrdším na zahřátí.