V roce 2015 se ještě fotbalisté MSK Břeclav ve třetí nejvyšší soutěži MSFL udrželi, i když skončili předposlední, o rok později to přišlo. Nejvýše hrající fotbalový klub v okresu Břeclav prakticky od začátku ročníku figuroval na poslední příčce, z níž v konečném účtování ztratil čtyři body na předposlední Třebíč. „Sestoupili jsme, je to neúspěch. Jinak to pojmenovat nelze," vyjádřil se k sestupu tehdejší trenér Ivan Dvořák, který v několika zápasech zavzpomínal na svou bohatou hráčskou kariéru a obul kopačky.

Městský sportovní klub poprvé od svého vzniku v roce 2005 opustil třetí nejvyšší soutěž, a v létě nezůstal v Břeclavi kámen na kameni. Klub opustilo několik trenérů. Demotivované kabiny se chopil zkušený trenér Bohumil Smrček, který nejenže mladý tým doplněný několika posilami dokázal obrodit, ale také jej dovést ke čtvrtému místu v podzimní části sezony divize.

HOKEJOVÉ SBOHEM

Poněkud jiný příběh napsal letos druholigový klub HC Břeclav. Lvi obsadili desátou pozici skupiny Východ, měli díky tomu právo zahrát si třetí nejvyšší soutěž i v dalším ročníku, jenomže majitel klubu Patrik Vašíček podmínil pokračování v klubu větší finanční podporou města. Té se ovšem nedočkal, a v Břeclavi tak po osmi letech druhá liga skončila. Mužský hokej však v městě u řeky Dyje derniéru nezažil. Jiný tým Lvů, složený převážně z odchovanců břeclavského hokeje, kroutí druhou sezonu v Krajské lize Jižní Moravy a Zlína.

ZLATÍ HOŠI

Nejvíce euforie si břeclavští sportovní fanoušci užili v polovině srpna, kdy se hraje tradiční prestižní turnaj juniorů do osmnácti let s názvem Memoriál Ivana Hlinky. Poprvé v historii turnaje mohli břeclavští fanoušci sledovat v dresu českého národního týmu tamnějšího odchovance Dalimila Mikysku a poprvé také mohli oslavit triumf.

Talentovaný tým kolem kapitána Martina Nečase, brankáře Jakuba Škarka nebo forvarda Filipa Zadiny si po výhrách nad Švýcarskem a Finskem předčasně zajistil postup do semifinále. Poté sice v závěrečném utkání klopýtl s Američany, ale to byla jediná kaňka na jinak pohádkovém příběhu. Následně svěřenci trenérského objevu sezony Václava Varadi zdolali v nervydrásajícím semifinále Švédy a ve finále oplatili porážku ze skupiny Američanům. Poprvé v historii tak nad hlavu zdvihli trofej pro vítěze prestižního turnaje. „Je to nepopsatelný pocit. Tento turnaj je opravdu skvělý, je to fakt nádherné," rozplýval se po triumfu šťastný Mikyska.

VÁCLAV PETRŮ