V sále Domu školství v Břeclavi vybojovaly nejen vítězství v obou samostatných turnajích do 15 a 11 let, ale i ve většině dalších kategorií. Hlavní pohár v turnaji Talentů do 15 let si odnesl teprve jedenáctiletý supertalent a mistr ČR Benedikt Hofírek.

Mimořádně přemýšlivý a klidný Benedikt se vymyká tím, že na rozdíl od jiných špičkových talentů preferuje intenzívní domácí trénink s tatínkem-nešachistou před spoluprácí s kvalifikovanými trenéry. Po senzačním 2. místě na letním ME amatérů získal od září ve škole individuální studijní plán a zřejmě ho čeká velká budoucnost.

V závěrečné partii překvapivě zdolal o čtyři roky staršího lídra bronzového týmu dorostenecké extraligy z Boršice Luďka Volčíka. Třetí skončil Jiří Musil, opět z Brna.

Menší pohár pro vítěze turnaje nadějí do 11 let získal Radek Zeman z Brna před Vojtěchem Strakou z Vranovic a Markem Jagošem z Kyjova. Domácí hráči tentokrát totálně propadli. Nejlepší z nich – Matěj Ciprys z Tatranu Poštorná – získal padesát procent bodů a 8. místo v kategorii do 9 let. Celkem se pod vánočním stromkem sešla téměř stovka šachistů.

DAVID CIPRYS