Po dlouhé době mysleli na plný bodový zisk. Přijatelní soupeři, domácí prostředí, téměř kompletní sestava, to vše mělo pomoci. Proti Tišnovu to vyšlo, ale střelecké trápení, odhodlaní hosté a hodně diskutabilní výroky sudích jim zkřížily plány v sobotu.

Oblastní přebory basketbalistů jsou po zimní přestávce zpátky. A to je potěšitelná zpráva pro fanoušky bezedných košů hlavně na dvou místech okresu. Přímo ve vyškovské hale Za Parkem nastoupil tamní elitní výběr ke dvěma zápasům druhé třídy přeboru a tajně myslel na dvě vítězství, což by po zbytečných podzimních ztrátách potřeboval. A hlavně v sobotu to bylo dramatické představení, i když jinak než obvykle. V rámci oblastní třetí třídy se nenudila ani vyškovská záloha a Slavkovští.

Hodně zajímavý příběh se odehrál ve Vyškově v sobotu v podvečer. Všem aktérům se zřejmě vryje poměrně hluboko do paměti. Domácí si brousili zuby na Kuřim, s kterou na podzim vyhráli, ale nakonec chtěli spíše „roztrhat“ rozhodčí.

Drama a nervy

Téměř celý první poločas to vypadalo pro Vyškovské nadějně. V jeho průběhu si vybudovali až desetibodový náskok. „Částečně jsme plnili, co jsme si řekli před zápasem. Vedli jsme docela jednoduše. Jenže stejně jednoduše jsme v zápětí svůj náskok ztratili a pak už to bylo vyrovnané a nemohli jsme odskočit. Spíš jsme pořád dotahovali malou ztrátu,“ popsal trenér Petr Madžarov.

Ve třetí desetiminutovce měli jeho svěřenci potíže s koncovkou. Vždyť v této části hry si připsali jen pět bodů. Hostů bylo všeho všudy sedm, ovšem dobře využívali nedostatky svého soka a mohli se jako obvykle stoprocentně spolehnout na svého výstavního střelce Viktora Chaloupku. Ten sám nasbíral dvaatřicet bodů.

Závěr přinesl poměrně nevídanou věc. Pětadvacet vteřin před sirénou hosté vedli o tři body a útočili. Jenže přišla tahanice o míč, což podle basketbalových pravidel už nějaký ten rok neznamená rozskok, ale v rozehrávce se týmy během zápasu střídají. Hala se radovala, tušila, že Vyškovští jsou na řadě, jenže sudí Zavadil a Petrák, už dříve oplývající diskutabilními výroky, přisoudili míč hostům a pohřbili naděje domácích. Opřeli se jen o světelnou tabuli, kde byla příslušná šipka, mající dle pravidel orientační význam, na straně Kuřimi. „Občas se stane, že přijede nezkušený sudí, ale druhý to drží. Tady byli oba, co nepískají dlouho, a nezvládli to. Chtěli jsme psát stížnost, ale upustíme od toho. Dali jsme jim v oficiálním hodnocení nejhorší známku a necháme to tak,“ okomentoval klubový šéf a lodivod záložního družstva Jiří Fojt.

Přílišný počet nepřesných rozhodnutí s takovým vyvrcholením mělo za následek hodně napjaté nervové soustavy některých domácích hráčů, diváky nevyjímaje. Nic ale nezměnily, naopak sudí ještě odpískali několik technických chyb a úmyslných faulů. Konečné skóre 63:70. „Rozhodčí k naší prohře přispěli, ale nemá smysl to svádět na ně. Zase jsme ve druhé půli zažili výpadek, a když máte úsek osmi minut bez koše, tak zápas vyhrát nemůžete. Nevím, čím si to vysvětlit,“ nevymlouval se vyškovský kouč.

Šance nápravy měli domácí druhý den dopoledne proti Tišnovu. Povedlo se v poměru 74:62, ale oslnění z výkonu vítězové nejsou. „Vyhráli jsme, ale to je jediné pozitivní, co k tomu můžu říct. Soupeř byl v pěti a tři čtvrtiny se nás držel. Měli jsme vést tak o patnáct už v půlce a pak hrát v klidu. Tak aspoň, že máme jedno vítězství,“ oddechl si Madžarov.

Ostatní nevyhráli

Klubový B tým měl na programu dvě cesty na cizí hřiště. V sobotu v Ratíškovicích prohrál rozdílem třídy 84:42, v neděli v Hodoníně vedl ještě v poločase o bod, ale pak už nestačil a podlehl 61:39. „Jelo nás málo a bez podkošových hráčů, chyběl Kroutilík, Paluda a další, bylo to znát. Ratíškovice byly lepší od začátku. Proti Hodonínu jsme nezačali zle, ale docházely síly a nebylo jak střídat. Nevydrželi jsme tempo,“ uvedl Fojt.

Ani Slavkovští nejásají. Na palubovce ASK Blansko B podlehli 49:74, na Adamov také venku nestačili 59:67. „Blansko mělo krizi, ale poslední tři zápasy proti nejlepším zvládlo. Položila nás třetí čtvrtina. S Adamovem se kluci tahali o výsledek, ale přestalo se dařit,“ okomentoval trenér Jiří Kaláb.

Oblastní přebory
OP II.
BK Vyškov – Kuřim 63:72 (24:20, 15:18, 5:12, 16:20), Švarc 14, Medgyesy 13, Beránek 11, Brtníček 10, Slouka 6, Kaňa Michal 4, Danada 3, Zeman 2. BK Vyškov – Tišnov 74:62 (17:18, 14:11, 25:15, 18:18), Zeman 16, Brtníček 13, Slouka 12, Medgyesy 11, Beránek 7, Danada, Kaňa Michal a Švarc po 4, Červenka 3.
OP III. třídy, skupina východ
Ratíškovice – BK Vyškov B 84:42 (19:11, 25:14, 22:7, 18:10), Kaňa Vítězslav 23, Longa, Charous a Sláma po 4,Hošek 3, Ďuriš a Minář po 2. Hodonín – Vyškov 61:39 (12:13, 15:15, 25:10, 9:1), Kaňa Vítězslav 14, Longa 9, Charous 8, Sláma 5, Hošek 3.
OP III. třídy, skupina západ
ASK Blansko B – TJ Sokol Slavkov 74:49, Sokol Adamov – Slavkov 67:59 (14:13, 17:13, 16:17, 20:16)