V dresu prvního družstva stolních tenistek MSK Břeclav Gumotex se od nové sezóny objeví Renáta Štrbíková. Aktuálně nejlepší hráčka ČR, vybavená komplexní úderovou i pohybovou technikou, mezinárodně ostřílená a takticky vyzrálá. Nahradí Číňanku Mai Gejie, která se vrátila domů, aby se mohla soustředěně věnovat studiu na vysoké škole.


Jak a kdy jste se dostala ke stolnímu tenisu?
V osmi letech, když do školy přišla dělat nábor trenérka Baníku Havířov Majerová a vybrala mě do desítky adeptů, kterým se pak dále věnovala.


Kteří další trenéři formovali váš sportovní růst?
Postupně to byli ve Vítkovicích trenér P. Krpec, v Havířově J. Hýbner, v německém Coesfeldu S. S. Kellinghaus, ve Frýdlantu M. Hrachová a ráda bych zmínila i v reprezentaci žen ČR A. Svitáka a Z. Švába. Každý z nich můj vývoj ovlivnil.


Jak postupovaly vaše reprezentační příležitosti?
Začala jsem již jako kadetka. V této kategorii jsem byla třikrát na juniorském mistrovství Evropy vždy ve čtvrtfinále dvouhry, na závěr s evropskými mistrovskými tituly v obou čtyřhrách – s Davidem Markem a Evou Ódorovou. V juniorské kategorii to byly další tři roky s vyvrcholením v Topolčanech, kde jsem byla druhá právě za Ódorovou. Také jsem hrála evropský TOP 12 juniorek, na němž jsem byla jednou čtvrtá a jednou první.


Pak přišla reprezentace žen…
Mezi ženami reprezentuji od roku 1996, kdy jsem byla po druhém místě na kontrolním turnaji žen České republiky nominována poprvé do týmu na mistrovství Evropy v Bratislavě. Od té doby jsem v reprezentaci nepřetržitě až dosud.

V posledních letech jste jasnou jedničkou v ČR, i když se to občas na celostátním žebříčku neodrazí.
V roce 1998 jsem vyhrála svůj první titul mistryně České republiky ve dvouhře žen, ale ještě nějakou dobu v reprezentaci dominovaly Jana Dobešová a Helena Plachá. Takže skutečnou českou jedničkou jsem zhruba od roku 2000.


Kterých svých výsledků si nejvíce ceníte?
Postupu na Olympijské hry 2004, čtvrtfinále v mixu na mistrovství světa s Ríšou Výborným, šestého místa družstva žen České republiky na evropském šampionátu a třináctého místa na mistrovství světa. Individuálně třetího místa na turnaji Pro Tour v Brazílii, pátého až osmého místa na Pro Tour v Rusku, postupu do osmifinále ve dvouhře na posledním mistrovství Evropy. Doma jsem získala pět titulů mistryně republiky ve dvouhře žen. V soutěži družstev mám mistrovské tituly v barvách Havířova a Frýdlantu.


Kromě českých klubů jste působila i v zahraničí…
Hrála jsem ve dvou německých klubech. V Coesfeldu jsem byla čtyři roky. Z toho dva roky jsem tam i bydlela, intenzivně trénovala v silné skupině a hrála velmi kvalitní soutěž. To byla velká škola. Zejména jsem se zlepšila na hru proti obraně díky Číňance Ding Ya Ping a později v Toestedtu (jeden rok) s Běloruskami Kostrominou a Pavlovičovou.


Zbývá v nabitém programu čas na koníčky?
Čas se vždy nějaký najde. Ráda vařím a také sleduji pořady o vaření a čtu knihy Jamieho Olivera. Také ráda fotím a miluji obecně filmy, speciálně mafiánské – Pulp Fiction, Kmotr, Goodfellas, Zjizvená tvář … Mám ráda setkání na chatách, grilování a bývalo i houbaření, ale toho jsem kvůli problémům s klíšťaty raději nechala.


Na závěr, s jakými představami půjdete do nového prostředí?

V Břeclavi se potkám znovu s Ivou Weberovou a trenérem Hýbnerem, nepůjdu tedy úplně do neznáma. V MSK se mnou počítají jako s jedničkou, to se budu snažit převést do reality. V Ostravě a v Havířově mám kvalitní sparingpartnery, proto budu do Břeclavi jen dojíždět na utkání a kratší soustředění. Mám ráda pivo, ale doufám, že bude na konci sezóny 2008 – 2009 dobrý důvod k ochutnání vína, kterým je jižní Morava vyhlášená.