Znovu po roce budou vody pod Pálavou dějištěm zajímavého sportovního klání. Oproti loňskému roku však již nepůjde o naprostou novinku. Dračí lodě se na samotný jih Moravy sejdou již podruhé.

Samotný závod začíná až o víkendu. Lodě s charakteristickou dračí hlavou však budou brázdit Mušovská jezera již od dnešního odpoledne. Přihlášené posádky mají možnost vyzkoušet si nejvhodnější strategii na sobotní či nedělní závody.

Posádek, které by se měly utkat ve třech kategoriích a dvou různě dlouhých závodech, bude kolem čtyřiceti. Pořadatelé tak očekávají až dvanáct set aktivně pádlujících draků.

Mezi nimi bude i několik velmi zajímavých osobností. Olympijský vítěz Martin Doktor kvůli tragické smrti Maďara György Kolonicse přišel o start na pekingské olympiádě a jeho kroky tak budou také směřovat na jih Moravy.

„Tak to vypadá, že náš olympijský sen po dlouhých dnech divokokartové nejistoty končí. Není to ovšem taková tragédie jako odchod mistra György Kolonitse do kanoistického nebe. Další slova jsou myslím zbytečná,“ řekl posmutněle dvojnásobný olympijský vítěz z Atlanty.

V neděli by si měl coby člen posádky vyzkoušet dragonboating i populární zpěvák Petr Muk, který v sobotu večer přidá k dobru i několik písní. Právě dobrá zábava je kromě sportovních výkonů největším lákadlem. První soutěžní den je připraven koncert i diskotéka.

„Vím, že tento týden přijede do Pavlova několik týmů z Prahy a okolí, které se těší na výbornou atmosféru. Já osobně mám radost z dvojnásobného počtu přihlášek oproti loňsku. Byl jsem u zrodu tohoto závodu, kdy loňská premiéra se povedla a moc líbila závodníkům i divákům,“ prohlašoval prezident České asociace dračích lodí Petr Klíma.

Chybět nebude ani trenér české reprezentace Petr Procházka, který je několikanásobným mistrem světa v rychlostní kanoistice.
Pod Pavlovem si bude zřejmě vybírat adepty do národního výběru. Vzhledem k účasti více než tisícovky draků nebude mít jednoduchou úlohu.
Sobotní závody se pojedou na trati o délce 200 m ve třech kategoriích: Open (bez omezení), Open Mix (podmínkou je osm pádlujících žen na palubě) a Grand Prix (jen neregistrovaní a minimálně čtyři ženy).

Přihlášené týmy mohou závodit i ve více kategoriích, pokud splní dané podmínky. Pojede se systémem rozjížďky-semifinále-finále, takže každý tým si dvoustovku zajede několikrát.

V závodech se představí jak špičkové týmy z celé ČR, které startují v nejvyšší soutěži Českém poháru dračích lodí, tak i zcela amatérské týmy, které budou pádlovat na dračích lodích poprvé.

Novinkou je vložená soutěž: I. mistrovství Moravy v přetahování lanem. Soupeří mezi sebou osm silných chlapů (případně žen), kteří se přetahují o 35 metrů dlouhé lano.
Nedělní dopolední závod na 2000 m bude zkouškou morálních sil všech posádek a současně zajímavou atrakci pro diváky, protože se jede na otáčky.