Naprostým nadšením pořadatelů skončil první Pálavský festival dračích lodí ve vodách pod Pavlovem.
„Celá akce šla podle plánu. Dokonce spíše nad něj,“ usmíval se ředitel závodu Zdeněk Janeček. „Přihlásilo se nám dvaadvacet posádek, které jely v pěti kategoriích. To znamená zhruba šest stovek soutěžících. Je to mnohem více než jsme očekávali,“ dodal.

Sobotní výborné počasí přilákalo také neočekávaný počet diváků. Pořadatelé prodali celkem sedm stovek vstupenek. V neděli se počasí trochu zhoršilo a poslední závod tak sledovala méně početná divácká kulisa. Druhý den závodu již závodníkům počasí nepřálo tolik jako první den, protože zesílil vítr. Pořadatelé proto museli trať přebójkovat a přesunout do klidnějších vod v blízkosti přístaviště.

Nejúspěšnější posádkou ve vodách pod Pálavou byl Dragontým Kojetín, kteří jezí Český pohár a na něm sbírají medailová umístění. Neztratily se ale ani Dračice z Přerova, pro které to byla generálka na mistrovství Evropy v Petrohradu. Dračice dojely na velmi solidním čtvrtém místě mezi mužskými posádka.
V závodech dračích lodě patří mezi nejprestižnější kategorie závod na 200 metrů, divácky nejatraktivnější je ale závod na dva kilometry. „Při něm se musí posádky lodí vyrovnat s jednou otočkou. Při ní dochází u bójky ke kontaktům mezi loděmi a ke dramatickým okamžikům,“ popsal Janeček nejzajímavější okamžiky tohoto sportu, který se objeví i na olympijských hrách v čínském Pekingu.

Kromě místních diváků se závodu účastnili také posádky složené z obyvatel blízkých obcí a měst. „Přihlásilo se nám asi sedm místních posádek, které si chtěly tento sport chtěli vyzkoušet. Závodili také družstva dvou místních velkých firem,“ upozornil Zdeněk Janeček na obrovský zájem o festival. „Všichni účastníci byli nadšeni atmostférou. Ať už na závodech nebo na sobotní večerní party. Taky bych se rád omluvil obyvatelům Pavlova za nadměrný hluk,“ smál se Janeček, podle kterého se akce velmi vydařila. „Místní účastníci nás prosili o uspořádání festivalu i příští rok. Lidé z asociace, kteří pomáhali s organizací, měli velkou radost, že o závod byl takový zájem,“ uzavřel Janeček.