Netradiční, ale za to prestižní. Tak by se dal charakterizovat dvoudenní festival dračích lodí, jenž budou hostit vodní plochy pod pálavou. Takzvaný dragoboating, který je dokonce v programu OH v Pekingu, přilákal k sobotním a nedělním závodům do Pavlova jednadvacet posádek.

„Zúčastnit by se mělo na šest set závodníků. Je to celorepublikový závod. Nepůjde ale jen o vítěze a poražené. Jedná se především o festival, chceme lidem tento sport přiblížit,“ vysvětloval hlavní organizátor akce Zdeněk Janeček. „V sobotu se pojede rychlostí závod na dvě sta metrů. Druhý den závodníci absolvují dvoukilometrovou trať,“ podotkl.

Do lodí s dračími hlavami neusednou pouze amatéři. Tahákem by pro všechny přítomné by měla být posádka Přerovských dračic. Ty se v rámci pavlovského festivalu připravují na mistrovství Evropy v Petrohradu. „Jede se už za čtrnáct dnů. Myslím si, že ony budou největšími hvězdami víkendu,“ zdůraznil Janeček.

Dragoboating často vyhledávají jako doplněk sportovci věnující se na plný úvazek jiným vodním sportům. „Martin Doktor je mistrem světa v dračích závodech. Bohužel se teď připravuje na kánoi, takže nepřijede. Pokud by měl ale čas, na festivalu by nechyběl,“ odhalil Janeček všestrannost dvojnásobného olympijského vítěze.

Na pilotním ročníku dračích závodů v Palově nebudou chybět ani další zajímavá jména. Nadšenci, kteří propadli tomuto sportovnímu odvětví, si navíc mohou splnit životní sen. „Bude po celý víkend přítomen reprezentační trenér Petr Procházka. Do Pavlova sice přijel, aby se více méně podíval na premiérový ročník festivalu, zároveň se chce poohlédnout po nových tvářích.