Studentka druhého ročníku Obchodní akademie v Hodoníně má nyní nový cíl. Studium šlo trošku bokem, protože se momentálně měsíc připravuje v německém Inzellu s celým Nowis Teamem na krytých ledových oválech.

K rychlobruslení se Dřímalová dopracovala postupem času. „Do ničeho jsme ji nenutili. Nejprve dělala v Břeclavi krasobruslení, na střední škole pak přešla do atletického oddílu v Hodoníně, kde se specializovala na běhy. V roce 2008 vyhrála mezi o dva roky staršími rychlobruslařkami Olympiádu dětí mládeže v Rožnově. Tam si jí trenér Novák všiml poprvé. Ihned to ale nevyšlo a dále ji sledoval v jejím vývoji,“ popsal začátky své dcery Zdeněk Dřímal.

Ve sportovní rodině má Eliška plnou podporu. Poslední tři roky tak mohla mířit ke sportování podle vzoru svěřenců kouče Petra Nováka. Jezdila na kole, na inlajnech a absolvovala rychlobruslařské tréninky v Brně, v Běchovicích u Prahy, Novém Městě na Moravě nebo Žďáru nad Sázavou a naposled i v italské základně Nowis Teamu v Collalbu. V Česku ale nejsou nikde rychlobruslařské ovály bez mantinelů, a tak si občas pomohla i výletem do nedalekého Rakouska.

V roce 2010 znovu přivezla z Olympiády dětí a mládeže v Olomouci čtyři medaile. To už se pečlivě připravovala na rychlobruslení. V červenci debutovala v závodě na inlajnových bruslích, kde skončila čtvrtá na Mistrovství ČR, sbírala zkušenosti na cyklistické republice kadetek v časovce. Pak ji povolal kouč Jiří Novák na kemp s Nowis teamem.

„Dostala se tam s dalšími třemi nováčky. Mezi jedenácti členy týmu jsou jen čtyři ženy. Kromě špičkových závodnice Martiny Sáblíkové a Karolíny Erbanové je tam ještě patnáctiletá Nikol Zdráhalová. Je to bývalá hokejistka, která má časy lepší než moje dcera. Byla totiž na ledě každý druhý den,“ říká Dřímal a pokračuje.

„Eliška hlavně potřebuje pořádně natrénovat, protože v posledních letech málo bruslila na ledě a má teď určité problémy s technikou. Zbytečně se proto nadře. I proto jsme ji zakoupili v jedné břeclavské firmě speciální klouzavou desku, na které může trénovat i doma,“ popisuje momentální situaci ve výběru Petra Nováka Dřímal.

Dřímalová začínala bruslit na klasických dámských bruslích, pak přešla na čtvrtstoletí staré rychlobrusle. Až na moderních rychlobruslích, takzvaných klapačkách, podobných těm, se kterými závodí třeba Sáblíková, dosahuje stále lepší časy.

„Sportovní vybavení dostala Eliška přímo od Novákova týmu. Ten jí zapůjčil brusle, inlajny, horské kolo nebo dresy. S novými bruslemi a postupujícím tréninkem se zlepšují i závodní časy. Zatím má s lepšící se technikou pořád hodně prostoru na zlepšení,“ věří Dřímal.

Ostré starty zatím absolvovala Eliška Dřímalová dva. Zatím zkouší, která trať jí padne nejvíc. Mezi juniorkami dosáhla Dřímalová na pětistovce svého nejlepšího času 49,24 sekund. Před dvěma týdny při úplně prvních závodech přitom zajela o dvě sekundy horší čas. Pro srovnání, její velký vzor dokáže pětistovku zajet ještě o deset sekund rychleji.