Břeclavsko slaví. Ve svém středu má mistryni Evropy. Stala se jí judistka Věra Krásná, která ovládla kategorii do sedmdesáti kilo. Zlatou medaili vybojovala na šampionátu v Praze.

„Jsem nadšená. Myslela jsem, že dosáhnu na medaili, ale že získám titul, jsem nečekala. Je to můj životní úspěch,“ usmívala se šťastná vítězka.
Sympatická judistka se do vytouženého finále prokousala přes soupeřky z Německa a Anglie. Právě Angličanka dělala Krásné největší potíže.

„Byl to s ní nejtěžší zápas. Hodně vyrovnaný. Pokud bych prohrála, na zlato ani stříbro bych už nedosáhla. Maximálně na bronz a propadla bych celkem hluboko,“ vyprávěla čerstvá šampionka.

V duelu o evropský primát na ni čekala Chorvatka Jadranka Pongrac, medailistka z mistrovství světa.
Obě ženy se zpočátku oťukávaly. Ani jedna nechtěla udělat chybu.
„Věra si soupeřku dokázala uhlídat a větší aktivitou získala již po jedné minutě zápasu vedení, které si udržela až do konce,“ komentoval manžel a trenér Jaroslav Krásný, který svou ženu zásoboval taktickými radami.

Jakmile rozhodčí zápas ukončil, propukla v judistce z Kostic obrovská euforie.
„Už jsem s tím ani v mém věku příliš nepočítala. Trénuju děti a na přípravu už nemám tolik času,“ podotkla jednačtyřicetiletá mistryně v kategorii Masters.

Zároveň děkovala Radku Viktorinovi, sparingpartnerovi, jenž jí k cestě na evropský trůn pomáhal během přípravy.
Vysněné zlato si doma přidá hned vedle třetí příčky z mistrovství Evropy policejních složek.
V Praze se předvedly i judistky Eva Nešporová a Martina Opršalová. Smolný los je hned v úvodním kole svedl proti sobě. V téměř sesterském boji zvítězila Nešporová.

„Další jejich soupeřkou byla Němka Iris Isensee. Opršalová ji dokázala porazit během pěti sekund krásným hodem,“ konstatoval kouč Krásný. S německou závodnicí si poradila i Nešporová. V posledním kole se obě střetly s chladnou Finkou. Opršalová ji sice dostala do držení na zemi, jenže seveřanka unikla. A nakonec slavila vítězství.

Proti judistce ze země tisíce jezer se zpočátku dařilo i Nešporové. Získala technickou převahu, ale zradilo ji zdraví.
„Kvůli zranění stehenního svalu, k němuž došlo asi minutu před koncem, zvítězila Finka a zajistila si zlatou medaili,“ pokračuje Krásný.
Přesto obě Češky získaly cenné „placky“. Nešporová přivezla stříbro, Opršalová bronz.