V průběhu letní přípravy florbalistů TJ Sokol Lanžhot jsme se zeptali jejich hrajícího trenéra Jana Pěčka na situaci kolem lanžhotského florbalového týmu.


Jak byste hodnotil uplynulou sezónu?

V minulé sezóně se nám v jihomoravské lize ze začátku vůbec nedařilo, kádr A–týmu mužů prošel omlazením. Poté jsme ale zlepšili styl hry a začalo se nám dařit. Nakonec jsme skončili třetí a podařilo se nám postoupit do třetí ligy, čtvrté nejvyšší soutěže v republice. Tato soutěž už je celorepubliková, takže změříme síly s mnohem silnějšími týmy než dosud.


Projde sestava A–týmu nějakou proměnou?
Z loňského kádru nám odešel pouze jeden hráč, za něho momentálně lanaříme náhradu z Brna. A–tým už se vyprofiloval z party přátel v mužstvo, kde hrají jen ti nejlepší, které máme zrovna k dispozici. Ostatní hrají v B–týmu, odkud v případě potřeby někoho vytáhneme a funguje to samozřejmě i opačně. Chceme ale, aby B–tým bojoval za sebe, aby nespoléhal na naši pomoc. Příchodů je momentálně více než odchodů, ale týká se to hlavně mládežnických kategorií. Tam v množství žáků vážně konkurujeme mládežnickému fotbalu v Lanžhotě.


Jaké mládežnické kategorie spadají pod váš tým? Kolik hráčů s vámi vůbec trénuje?
Kromě jedenáctičlenného A–týmu mužů a čtrnáctičlenného záložního týmu trénujeme dorost, starší a mladší žáky, elévy a tým žen, který už se také rozrostl na úctyhodných 13 členek.


Jak pokrýváte jako nezisková organizace náklady na výjezdy a na pořádání turnajů?
Našimi jedinými skutečnými sponzory je město Lanžhot, Stavby silnic a dálnic a naši rodiče. Většinu peněz vybíráme na členských příspěvcích. Navíc v Lanžhotě máme pronájem tamní haly zdarma, což nám dost pomáhá. Pronájem haly v Břeclavi si musíme platit.


Své zápasy a turnaje, které pořádáte, musíte hrávat v hale v Dubňanech. Proč nehráváte v některé z bližších hal?
Bohužel, zdejší haly nemají proporce na to, aby je schválila florbalová unie. Ty nejbližší haly, které by připadaly v úvahu, jsou v Pohořelicích, Hodoníně a právě v Dubňanech. I kdyby hala v Břeclavi rozměrově vyhovovala, je hodně vytížená a tak tam trénujeme jen přes zimu, jinak trénujeme v Lanžhotě.


Jaké jsou vaše nejbližší plány?
Momentálně se každý hráč připravuje individuálně, máme jakési předpisy, kolik toho musí hráč naběhat apod. Společně trénujeme jen občas, ale už v půli srpna začíná první mezinárodní turnaj v Malackách, už koncem srpna se bude hrát 1. kolo poháru ČFbU. Liga
začíná až koncem září, máme ještě dost času na trénink.


V minulé sezóně jste zápasy odehráli v nepřehlédnutelných růžových dresech. Budete v tradici pokračovat i letos?
Ano, tuto sadu, která vznikla původně jen z recese, budeme používat i v nové sezóně. Jsme v nich nepřehlédnutelní (úsměv). A navíc jsou tyto dresy docela pohodlné, dobře odvádí pot a absence rukávů přispívá ke zlepšenému pohybu rukou.


Jaké jsou vaše největší trenérské úspěchy?
To je těžké, já jsem sám sobě trenérem. Takže největší trenérské úspěchy jsou zároveň hráčské úspěchy. Mezi ty bych zařadil postup do 2.kola poháru ČFbU a vítězství na mezinárodním turnaji v Malackách v roce 2007. Úspěchem je také to, že se nám daří si zatím účast v soutěžích zafinancovat.


A co vaše ambice v nové sezóně ve vyšší soutěži?
Ty nemáme vůbec nízké, v třináctičlenné třetí lize bychom rádi skončili do pátého místa. To bychom považovali za úspěch. I když týmy jako Holešov, Bučovice nebo Bulldogs Brno B budou velmi obtížnými soupeři.


Do vašeho klubu stále probíhá nábor nových tváří. Co potřebuje takový zájemce, který by chtěl hrát za váš tým?

Stačí mít chuť hrát florbal, vlastní hokejku a boty do haly. Hokejku seženete za pár stovek, boty od tisícovky výše. U brankáře je to sice složitější, ale tomu do začátků můžeme půjčovat oddílovou výzbroj. Veškeré informace se můžete dozvědět na stránkách www.florballanzhot.cz.

MARTIN DANEŠ