Před rokem slavil lanžhotský florbalový A–tým třetí postup do vyšší soutěže v řadě. Jak to ale vypadá, v uplynulé sezóně narazili Lanžhotští ve čtvrté nejvyšší soutěži nejspíše na svůj výkonnostní strop, přestože před začátkem sezóny neměli skromné cíle. Realita ale byla jiná, soupeři byli zkušenější a hráči prvního týmu TJ Sokol Lanžhot tak sestoupili zpět do jihomoravské ligy. Záchrana byla komplikovaná, z třinácti mužstev padalo pět a k záchraně chybělo devět bodů.

Až do loňské sezóny jsi působil jako hrající trenér A–týmu. Letos už jsi už jen řadový hráč?
Kromě svých hráčských povinností plním v týmu také funkci manažera nebo člena realizačního týmu, dá se to nazvat různě. Trenérskou funkci jsem proto přenechal jednomu z našich nejproduktivnějších hráčů Drahomíru Machovi.

Přesto jsi klíčovou postavou vaší obrany. Kde vidíš hlavní příčinu letošního sestupu?
Na to je lehká odpověď. Když se na sezónu podívám zpětně, jednoznačnou příčinou je nezachycení začátku ligy. Jako nováčci jsme byli nezkušení, nervózní, a na to se váže nízká produktivita. Na začátku sezóny jsme kvůli několika prohrám v řadě nabrali značnou bodovou ztrátu, která už se potom těžko doháněla, i když nám závěr ligy celkem vyšel.

Dalším problémem byly vynucené změny v sestavě, kvůli odchodům se nám rozpadl prakticky celý jeden útok a novým hráčům chvíli trvalo, než se našli a sehráli.

A poslední změnou oproti nižším soutěžím byla hra na čistý čas, což bylo dost fyzicky náročné. Kvůli nedostatku fyzičky jsme potom ztráceli v poslední třetině vyhrané zápasy.

Takže se dá říct, že vás úroveň čtvrté nejvyšší soutěže překvapila svou náročností?
Ne, nepřekvapila nás, čekali jsme, že to bude hodně náročné, ale chyběly nám zkušenosti, abychom dokázali odhadnout, kde máme ještě rezervy. Hrálo se hodně rychle a nám trvalo několik zápasů, než jsme přijali tempo hry na této úrovni. Mužstva, která už tuto soutěž hrají déle, byla zkušenější a takticky vyspělejší, jejich hráči vydrželi hrát koncentrovaně celý zápas, na rozdíl od nás. V jednom zápase jsme vedli například už 4:1 a kvůli našim chybám soupeř zápas otočil na 4:5, navíc v jeho vlastním oslabení. To se nesmí stávat!

Musím uznat, že na týmy ze špičky tabulky jsme neměli, ale týmy z nižších pater tabulky byly hratelné a ty jsme již na konci sezóny poráželi. Bohužel letos sestupovalo až pět týmů, takže záchrana byla letos vzdálena celých devět bodů.

Projde tým po sestupu hráčskou obměnou, nebo se budete snažit zachovat stávající kádr?
Sestava by měla zůstat stejná, hlášený je pouze jeden odchod brněnského hráče. Kádr se musí letos stabilizovat. V kádru „Áčka“ máme napevno kolem deseti hráčů, které doplňovali podle potřeby hráči z rezervy.

Mají hráči z „Béčka“ výkonnostně na to, aby hráli vyšší soutěž?

Už letos to fungovalo docela dobře, za „Áčko“ si zahrála přibližně polovina rezervy. Někteří více, jiní méně. Ale „Béčko“ mělo tento rok své problémy, bojovalo o prvenství v soutěži, kterou nakonec vyhrálo. Ale protože jsme my sestoupili do jihomoravské ligy, nemohla do ní postoupit naše rezerva, což je škoda.

To znamená, že cíle mužských týmů pro následující sezónu jsou jasné. Postup.
Ano, s prvním týmem chceme bezpodmínečně zpět do třetí ligy. Vzhledem k tomu, že do třetí ligy postoupilo nyní pět nejsilnějších týmů, měly by v naší soutěži zůstat papírově slabší soupeři, přes které bychom chtěli znovu postoupit. Stejný cíl, tedy postup, si dává i naše „Béčko“.
Navíc jsme pro letošní rok přihlásili do stejné soutěže jako naše „Béčko“ i druhý rezervní tým. Ten bude složen především z juniorů, kteří už odrostli své věkové kategorii a musí se v mužském florbalu rozkoukat.

Změnila se nějak situace okolo tréninkových ploch? Většinu tréninků jste měli v Lanžhotě. Je vás tam možno potkat i během letní pauzy?
Ano, stále trénujeme hlavně v Lanžhotě, máme tu podporu radnice a i většina mladých hráčů je odtud. Našlo se i více sponzorů, kteří nám pomáhají spolufinancovat chod týmů i nejnutnější vybavení hal, například mantinely. Náklady už se pohybují okolo sta tisíc korun. Letos se ale otevřela i nová možnost tréninku v zrekonstruované hale v nedalekých Valticích, další vhodná hala je v Lužicích.

Zájemci o členství v našem klubu nás mohou vidět každý týden v pondělí a ve čtvrtek v hale v Lanžhotě a v sobotu v hale Lokomotivy Břeclav. Rozpisy tréninků i kontakty na jednotlivé vedoucí mládežnických týmů mohou zájemci najít na našem webu.