Na Břeclavsku není zdaleka sám, kdo našel dlouhodobé zalíbení ve hře s metrovou hokejkou a děrovaným míčkem. Závodně či rekreačně se jí věnují stovky lidí. „Je to velmi dynamický sport. Zažil jsem chvíle, kdy jsme dvacet vteřin před koncem utkání vedli a nakonec jsme prohráli. Hra je napínavá a padá v ní dost gólů," mluví Uhlíř o přednostech florbalu.

Tvrdí, že ve volné chvíli se mu může věnovat téměř každý. Na závodní úroveň už jsou však nároky vyšší. „Florbal se rychle vyvinul. Dorůstají děti, které se mu věnují od mala. Před námi, kteří jsme s tím začali později, mají velký náskok," přikyvuje Lanžhotčan.

Výjimka: Valtice

Kromě příhraničního města se oficiální soutěže hrají v Kloboukách u Brna, Valticích, Břeclavi, Velkých Bílovicích, Mikulově či Šitbořicích. Nejlépe jsou na tom Kloboučtí, kteří působí v Národní lize – tedy třetí nejvyšší soutěži. Ročník odstartovali výborně, v úvodním kole smetli Bystřici nad Pernštejnem vysoko 11:2.

Ačkoliv se florbal mezi dětmi a mládeží těší oblibě, podle předsedy sportovního klubu Lokomotiva Břeclav Zbyňka Chlumeckého je největší boom už pryč. „Je to jako se snowboardem. Stal se rychle populárním, ale vzlet se pomalu zastavil. Je to dané také podmínkami, které na Břeclavsku jsou. Až na Valtice nejsou v regionu odpovídající haly," líčí Chlumecký, jenž je také učitelem tělocviku na břeclavském gymnáziu.

Studenti o hru mají zájem. „Děti to baví, mohou ji hrát i holky. Na pravidla je to jednodušší než třeba basketbal. Nemyslím si ale, že obliba florbalu půjde ještě strmě nahoru. Sportů je opravdu hodně," pokračuje dále Chlumecký.

Problémy s během

O zisk nových hráčů se snaží například Valtičtí. Nedávno kvůli tomu uspořádali první florbalovou akademii, jež se stala náborem. Přišlo třiadvacet dětí. „Pro menší, větší i dospělé jsme připravili seznámení s tímto, našemu hokejovému národu tak blízkému druhu sportu. Uskutečnily se celkem čtyři dvouhodinové tréninkové bloky pod vedením kvalifikovaných trenérů jihomoravských klubů z Kyjova, Mikulova, Lanžhota a Hodonína," uvádí za pořadatele Vít Havel.

S mládeží podle Uhlíře nemají problém ani Lanžhotští. Ovšem ani tam ale nejsou plně spokojení. „Mohlo by jich být více," připouští Uhlíř. Příčiny odeznívajícího boomu vidí v obecném úpadku zájmu dětí o sport. „Mnohdy se setkáváme s tím, že neumí pořádně běhat. Některé jsou trochu neohrabané. Nižší zájem se netýká jen florbalu. U nás se to ale zatím nijak výrazně neprojevuje, což musím zaklepat," doplňuje Uhlíř. (liv)