Životního úspěchu dosáhl na víkendovém mistrovství republiky v Houšťce břeclavský atlet Adam Formánek.
V desetiboji na něj neměl žádný z jeho konkurentů a ziskem 7446 bodů si po právu odnesl zlatou medaili.

Nutno říci, že měl úlohu ulehčenu kvůli výpadkům svých nejvážnějších soupeřů. Josef Karas třikrát přešlápl v dálce, obhájce titulu Pavel Baar poslal třikrát mimo výseč oštěp a soutěž pro něj také skončila.

S kariérou se loučící legenda Tomáš Dvořák byl také jedním z kandidátů na titul. Jeho však zradil sval při běhu na sto metrů překážek a rozlučka tak dopadla neslavně.

„To, že Dvořák, Karas a Baar nedokončili, určitě rozhodlo. Potom jsme zbyli čtyři vyrovnaní závodníci. Já ale na rozdíl od těch tří nekazil. I když jsem v žádné disciplíně neoslnil, tak jsem předvedl obvyklý standard,“ hledal důvody svého velkého vítězství letos pětadvacetiletý závodník.

V budoucnosti se tak Adam zbaví nálepky „anonymního“ atleta, ale na jednotlivé závody bude přijíždět jako mistr republiky. Nohy mu to podle jeho slov však svazovat nebude.

„Určitě nehrozí, že bych se nějak změnil nebo snad měl přehnané sebevědomí. I když to asi budou muset posoudit jiní. Přesto si myslím, že něco takového nehrozí,“ trval na svém talentovaný atlet břeclavské Lokomotivy.

Spolu s Formánkem se republikového šampionátu zúčastnil také jeho oddílový kolega Marek Ošmera. Ten nakonec soutěž dokončil na osmém místě, což je i pro něj obrovský úspěch.

První den byli spokojeni oba Břeclavané až na kouli, ve které propadli. Formánek zahájil 100 metrů dobrým časem (11,32), ve skoku dalekém to byl dokonce osobní rekord (704), koule (jen 12,09), dobrá byla i výška (196) a 400 metrů (49,82). Po prvním dnu byl na šestém místě.

Marek Ošmera měl 100 m za 11,07, v dálce jen průměrných 632, koule jen 11,99, ve výšce a 400 metrech očekávané výsledky (181 a 50,60). Po prvním dnu byl na pěkném sedmém místě.

Druhý den nezačal dobře pro Formánka, 110 m překážek (15,50) i disk (37,56) byly pod očekáváním. V tyči se zachraňoval až třetím pokusem na čtyřech metrech, nakonec ale skočil 450 cm. Závěr byl výborný a to rozhodlo. V oštěpu 53,83 a na 1500 m nejlepší výkon 4:18,71 zasadil poslední ránu soupeřům.

„Po tyči, tedy osmé disciplíně, jsem již věděl, že by mi to nemuselo utéct. To už jsem si věřil,“ dodal novopečený mistr republiky.
Celkový výsledek 7446 bodů znamenal nejen mistrovský titul, ale také zlepšení osobního rekordu o 79 bodů.

Ošmera si zlepšil nejlepší výkon na 110 metrů překážek (15,69), ale i další dobré výkony jej udržely mezi nejlepšími závodníky. Svým celkovým výkonem si navíc své maximum zlepšil o plných 263 bodů.

LADISLAV KLIM
MICHAL ČEJKA