Stejně jako třeba fotbalisté mají i gymnastky přípravnou část. A také pořádně těžkou. „Skládáme nové sestavy, pracujeme na kondici a na rozsahu. V závodním období je každý trénink věnován pilování sestav a výrazu," podotkla Harťanská.

Coby šéftrenérka má se svými kolegyněmi na starosti šedesátku dívek od tří do sedmnácti let. Závodů se účastní 47 z nich, zbytek je v přípravce. „Náročné je to velmi, časově, fyzicky i psychicky. Bohužel trenérek ubývá, holky po závodní kariéře místo předávání zkušenosti odcházejí na vysoké školy. Navíc všechny trenérky pracují v oddíle zadarmo, což je další problém," přiznala předsedkyně oddílu.

Břeclavský oddíl se v konkurenci jiných rozhodně neztrácí. Medaile vozí pravidelně z týmových i individuálních závodů. „Konkurence je velká. Jihomoravská soutěžní oblast má nejvyšší počet registrovaných oddílů. Postupový klíč pro postup na republiku je neúprosný. Nezbývá nám tedy nic jiného,než pilně trénovat a trénovat," prohlásila žena, která je trenérkou gymnastiky od roku 2004.

„I talenty máme, ale těžko říct, jak velké. Já osobně vidím největší gymnastický potenciál v Anastasii Komarové," prozradila Harťanská.

S nedostatkem závodnic se v Břeclavi rozhodně nepotýkají. „Zájemkyň o moderní gymnastiku je rok od roku více. Pochopitelné, je to jediný sport v Břeclavi pro tak malinké holčičky. Jakmile některá gymnastice propadne, je to trvalá láska," usmála se šéftrenérka.

Závody v Hlučíně byly pro Břeclavanky něco jako rozcvička. „Takové oťukání se v nových sestavách. Práce nás čeká do oblastních přeborů ještě hodně. Polovina zúčastněných děvčat získala medaili, takže výsledek je to uspokojivý," dodala trenérka.

Výsledky břeclavských gymnastek:

I. KATEGORIE

Vanessa Charvátová – 1. místo, Adéla Horká – 2. místo, Zuzana Adámková – 2. místo, Jolana Koulová – 3. místo, Jana Kopřivová – 4. místo, Eliška Kopřivová – 6. místo, Veronika Kružíková – 6. místo.

II. KATEGORIE

Zita Adámková – 2. místo, Klára Kružíková – 3. místo.

I. VTP

Laura Osičková – 4. místo, Anastázie Kosmáková – 8. místo.

II. VTP

Anastazia Komarova – 1. místo, Maria Komarova – 7. místo.

III. VTP

Natálie Švrčková – 1. místo, Alma Ciprysová – 5. místo.

IV. VTP

Eliška Harťanská – 4. místo, Tereza Zemánková – 8. místo.

ŽENY

Dorota Zemánková – 3. místo, Eva Kosová – 5. místo.