V sobotu hájila barvy Sportovního klubu moderní gymnastiky Břeclav jen jedna dvojice ve složení Barbora Harťanská a Jana Šragová. Děvčata podala v obou provedeních své svižné sestavy na populární píseň „Waka, waka“ vyrovnaný výkon a v silné konkurenci vybojovala cenné stříbrné medaile.

Nedělní „maraton“ zahájily nejmladší závodnice se svými společnými skladbami bez náčiní. V nulté kategorii vypsané pro ročníky narození 2003 a mladší se představilo břeclavské družstvo ve složení Kaňová, Koulová, Kytková a Švrčková. Tato skladba po prvním provedení své sestavy postoupila do finále osmi nejlepších z druhého místa. Ve druhém provedení však dívky opravily drobné chyby z kola prvního a nejvyšší známkou si zaslouženě vystoupily na nejvyšší stupínek.

Závodnice o rok až dva starší se ve své kategorii setkaly s nebývalým počtem sedmnácti přihlášených družstev z celé republiky. Skladba ve složení Hallová, Líbalová, Madarászová, Myslivečková a Zemánková se se svou velmi náročnou a rychlou skladbou prodrala do osmičlenného finále ze skvělého čtvrtého místa. V obrovské konkurenci si však děvčata již nedokázala polepšit, a tak jim nepopulární bramborová pozice zůstala.

Odpolední program již patřil společným skladbám s náčiním. Pro všechna tři břeclavská družstva to byl premiérový start s nově nacvičovanými sestavami. Ve 2. kategorii se k velkému překvapení a obrovské radosti trenérek dařilo týmu ve složení Baránková, Bravencová, E. Harťanská, Ondrouchová, Pálková a Zemánková, který si své suverénní vedení nechal vzít jen druhým nezdařeným provedením. Ale i stříbrná medaile je cennou odměnou za poctivou práci těchto mladičkých závodnic.

Taktéž ve 2. kategorii se představilo ještě jedno břeclavské družstvo ve složení Glížová, Hromková, Konšelová, Koulová a Špatková. Tato ještě mladší skladba musela ve svém prvním velkém závodě zaplatit nováčkovskou daň. Děvčata startovala v této kategorii úplně poprvé a navíc se musela poprat s pro úplně novým náčiním – s pěti obručemi. Nervozita se projevila a závodnice skončily na jedenáctém místě.

Nejstarší břeclavské družstvo soutěžilo ve 4. kategorii, kde mají závodnice povinně předepsané, že musí předvést sestavu se švihadly. Skladba Břeclavi ve složení Bartošová, Cyprisová, Kosová, Salajková a Stehlíková se s tímto náčiním hodně pere. Ale jak první závod ukázal, všechny týmy jsou na tom podobně. Děvčata podala v obou předvedeních vyrovnané výkony, a i když po prvním kole byla druhá za Ústí nad Labem, nakonec se jim podařilo i je porazit a odvézt si tak z Plzně zlaté medaile.

GABRIELA HARŤANSKÁ