Na dvacetikilometrové trati na okraji Hustopečí tehdy bojovali nejlepší čeští a slovenští závodníci v této zajímavé cyklistické disciplíně, ve které se „šlape rukama“.

Už tehdy se pořadatelé netajili ambicemi uspořádat příští léto o jednu třídu kvalitnější závod. Rok se s rokem sešel a v Hustopečích se bude bojovat o tituly mistrů republiky.

V sobotu 10. července budou Hustopeče hostit český šampionát handbike. Na zhruba dvoukilometrovém okruhu, který povede ulicemi města, se uskuteční hned tři závody.

Nejprve to bude závod Českého poháru tandemů a tricyklistů, kteří absolvují celkem dvacet kol.
Po nich se uskuteční Charitativní jízda na in-line bruslích s patrony mistrovství, kterými jsou trojnásobná mistryně světa v krasojízdě Martina Štěpánková a několikanásobný vítěz etap na slavných cyklistických závodech Tour de France, Vuelta a Giro d´Italia Ján Svorada.

„Každý z účastníků si může vybrat, jestli pojede jeden, dva nebo tři okruhy a jakým tempem. Klidně mohou jet i maminky s kočárkem,“ zve širokou veřejnost k účasti Marek Svoboda, který je zároveň i trenérem českého reprezentanta v handbike Stanislava Bízy. „Odměnou v cíli bude pro každého nejen pamětní list a drobný dárek, ale i pocit, že udělali něco pro dobrou věc.“

I to je důležitý rozměr. Kromě sportovního rozměru je tu ještě další, bohulibý.
Startovné každého dospělého účastníka totiž pořádající město Hustopeče a sponzoři závodu zdvojnásobí a výtěžek akce bude věnován na charitativní účely.

„Konkrétně tyto peníze poputují na sportovní vybavení a podporu rehabilitačního pobytu zdravotně postižených dětí v Speciálních školách v Hustopečích,“ prozradil ředitel závodu Zbyněk Háder.

Vrcholem šampionátu pak bude hlavní závod – Mistrovství České republiky v handbike 2010.
Závodníci opět absolvují dvacet kol na městském kritériu a jedním z favoritů závodu bude zcela jistě i „domácí“ Stanislav Bíza, který celý hustopečský region úspěšně reprezentuje nejen v českém, ale i evropském poháru.

„Šampionát na domácí půdě beru velmi prestižně a chci zde dosáhnout co nejlepšího výsledku. Uvidíme, jaká bude konkurence. V každém případě se chci prát o medaili,“ vzkazuje fanouškům Stanislav Bíza.

Všichni ve Starovičkách i v Hustopečích doufají, že právě jejich reprezentant bude v nejlepší formě.
Nejlépe nasměrovaný na londýnskou paralympiádu. Právě to je Bízův hlavní cíl pro nejbližší závodní handbikeové sezony.