Loňskou sezónu korunoval Stanislav Bíza druhým místem na Mistrovství ČR a možná toto byl impuls pro jeho smělý cíl.

Ovšem vytyčit si směr je jedna věc, dosáhnout ho druhá. Stanislav Bíza si byl vědom toho, že sám všechno nezmůže.

Naštěstí pomocná ruka se našla. „Mám kolem sebe realizační tým, který mi hodně pomáhá,“ prozrazuje Standa.

„Ať už se sháněním peněz na přípravu nebo s přípravou samotnou. Zázemí jsem našel v Hustopečích v lidech kolem Zbyňka Hádera ve fitcentru PepesGym. Mým novým kondičním trenérem se stal úspěšný motocyklový závodník Marek Svoboda, kterému pomáhá Roman Bohdálek. Ta spolupráce je po všech stránkách super. Ukázalo mi to nové možnosti v přípravě. Takový Marek Svoboda mi při tréninku nic neodpustí. Musel jsem třeba podle pokynů výživové specialistky Hanky Žižkové přepracovat jídelníček na potřeby vrcholového sportu. Bez zázemí, kam lze řadit i podporu ze strany města Hustopeče a obce Starovičky, by všechno bylo nejméně o polovinu těžší.“

Zimní příprava na novou sezónu vyvrcholila dvěma soustředěními v teple na Mallorce, kam se vydal společně se svým trenérem a dalším českým reprezentantem, dvojnásobným účastníkem soutěže Ironman na Havaji Michalem Šiškou.

„Denně jsme najeli 70 – 90 km. Celkově to bylo asi 800 kilometrů. Na to, že bylo poměrně chladno je to hodně,“ popisuje Bíza zážitky z prvního soustředění, které je pro přípravu na brzké jarní závody nesmírně důležité.

„Musíte najet základní objem kilometrů, který je důležitý pro vytrvalost. Je také dobré přerušit v zimě stereotyp domácí přípravy na trenažéru. Obecně platí, že kilometry v terénu, jsou vždycky lepší než na trenažéru.“

První start má Stanislav Bíza naplánovaný již na začátek dubna, kdy se ve francouzském Rosenau koná závod Evropského poháru. Úspěch v tomto seriálu je jedním z důležitých kroků k olympiádě.