Ten sice před pár týdny přestoupil z Břeclavi do pražské Dukly, ovšem trénovat bude až do léta pod dohledem SVK Břeclav.

Devatenáctiletý Helešic potvrdil, že jsou trenažéry jeho silnou disciplínou. loni vyhrál bezkonkurenčně kategorii juniorů a letos na to dokázal navázat. Ve své nové věkové kategorii mužů do 23 let zvítězil na dvoukilometrové trati s časem 6:04,1 minut, a přesvědčil tak o svém správném zařazení do české mužské reprezentace.

„Oproti loňsku to je zase posun o sedm vteřin kupředu, Lukáš to zajel excelentně. Na to, že je prvním rokem mezi muži, dokázal porazit i o tři roky starší veslaře," měl pro Helešice jeho trenér Josef Akai jen slova chvály. V celkovém pořadí bez rozdílu kategorií byl Helešic devátým nejrychlejším mužem v republice.

Další břeclavská naděje, devatenáctiletá Anežka Buzrlová, startovala také v kategorii do 23 let. Mezi ženami vybojovala šesté místo za čas 7:33,8 minut. „Pokořit osobní rekord se mi o vteřinu nepodařilo, ale šesté místo v kategorii do třiadvaceti let není vůbec špatné," těšilo Buzrlovou s tím, že už se těší na vodu.

Velkobílovická rodačka se snaží skloubit vysokou školu a veslování. „Anežka zajela takový svůj standard, kvůli škole ale momentálně nestíhá tréninky tak, jak by sama chtěla. Přesto se stále drží na hraně české reprezentace do třiadvaceti let, což je jejím cílem," komentoval výkon své svěřenkyně Akai.

Břeclavské veterány pak na Hané reprezentoval Karel Vaněk v kategorii veslařů od 60 do 69 let, který zaostal pouze za závodníkem z Jindřichova Hradce, a získal tak pro Slovácký veslařský klub stříbrnou medaili.