„Jsem rád, že to říkáte. Budujeme, co se dá. Pro letošek jsme pořídili dvacet nových mobilních boxů pro koně a koupili jsme nové překážky," osvětluje nejnovější položky v inventáři stáje její majitel Tomáš Hlavenka.

Je stále pozitivně naladěný. A má proč. Jím pořádaných jezdeckých závodů rozhodně neubývá. „O námi pořádané akce je zájem. Před měsícem jsme měli mezinárodní mistrovství republiky ve vytrvalostních závodech, kdy tu byli jezdci ze šesti zemí. Bylo to celkem sto dvacet koní z celé Evropy a všechny jsme zvládli ustájit a jezdce ubytovat. Konkurence na jižní Moravě určitě je, ale ono těch zařízení, která mohou ustájit sto koní a můžou u toho zaparkovat desítky aut, těch už tolik jich není. Tím, že stále budujeme novou infrastrukturu, tím si získáváme stálé účastníky závodů," říká hrdě Hlavenka.

Jak dodal, na vytrvalostních závodech spotřebovali na chlazení koní asi sto kubíků vody. Koně ale vedra vydrží, stejně jako jezdci. Pořád je podle něj lepší sucho a slunečno, než vytrvalý déšť a bláto všude, kam se podíváte.

I když je jezdců dostatek, přece jen jedny závody z kalendáře na poslední chvíli vypadly. „Závody Styl šampionátu byla zcela nová věc v Česku. Účastnily jsme se toho jako jedni ze dvou klubů na Moravě. Měly to být závody hodnocené na styl a ne na čas a výšku zdolaných překážek. Myšlenka to podle mě je dobrá, nicméně se do celých závodů přihlásilo jen deset jezdců, takže jsme je musely zrušit. Příští rok se do toho ale pustíme klidně znovu," nebojí se majitel mikulovské stáje.

Při samotných parkurových závodech byli vidět i domácí jezdci. „Zuzana Suchá a Eliška Ivičicová jsou naši odchovanci, jsou tu od malička a jejich první kontakt s koněm byl u nás. Naopak Jirka Machovec a Zuzana Šmídová k nám přišli jako hotoví sportovci, kteří hledali oddílové zázemí," tvrdí majitel mikulovské stáje.

Na webu mikulovského jezdeckého klubu je i zmínka o hipoterapii. Tuto službu nabízí Hlavenkova stáj už osm let. „Hipoterapii pořádáme ve spolupráci s denním stacionářem pro děti s kombinovanými vadami a autismem v Mikulově. Není to žádný nosný byznys, je to projekt pro dobrou věc. My máme koně a oni zájem o kontakt se zvířetem, který může pomoci. Tak proč to neskloubit? Funguje to pravidelně na jaře a na podzim," dodává Hlavenka.