Úřadující mistr světa družstev v barvách národního týmu Arménie je na prestižním Poháru v Hustopečích každoročním hostem a letos vysekl pořadatelům před zcela zaplněným sálem Městského kulturního střediska excelentní poklonu pronesenou perfektní češtinou: „Možná bych byl i individuálním mistrem světa, kdyby se mi všude hrálo tak skvěle jako v Hustopečích."

Moc nepřeháněl, 16 velmistrů a jedna velmistryně vytvořili společně s dalšími 130 šachisty nejsilnější šachový turnaj letošního roku.

Mimochodem Sergej Movsesjan je dobrým přítelem hustopečského starosty Luboše Kuchynky a jako celosvětově respektovaný hráč světové špičky je skvělým vyslancem pořadatelů při jednání s nejlepšími hráči.

Ovšem lišák Movsesjan se rozhodl dát nezkušenému soupeři „útočnou šanci" a přešlapováním na místě ho vylákal k aktivnímu výpadu střelcem. Po něm bleskově odpověděl současným napadením střelce a dámy. Nešťastný Krejčí se po šoku ze ztráty figury okamžitě vzdal, ovšem i za celkové druhé místo sklidil aplaus. Třetí byl reprezentační kouč Michal Konopka.

Cenu pro nejlepšího hráče Hustopečí a současně i okresu Břeclav získal Dalibor Mlénský. Partie nejlepších se hrály na pódiu, promítaly na obří plátno v čele sálu a přenášely on-line na internet.

Kromě finančních cen pro nejlepší zaujal krásný šachový dort pro první dámu českého šachu Olgu Sikorovou a samozřejmě hustopečské víno pro všechny zúčastněné.

DAVID CIPRYS