Nejnovějším obohacením devátého ročníku Hustopečského skákání Moss plus 2008 je start dvaadvacetiletého Švéda Linuse Thörnblada. Má skvělé osobní rekordy 238 cm v hale a 234 cm venku a právě v halách se mu v kariéře zatím dařilo víc než pod holým nebem.


Na halovém mistrovství světa 2006 v Moskvě získal bronz a na loňském halovém mistrovství Evropy v anglickém Birminghamu dokonce stříbro. Bude tou nejlepší výzvou a soupeřem pro elitní české trio Tomáš Janků, Jaroslav Bába a Svatoslav Ton.


Thörnblad už devětkrát v kariéře skočil 232 cm a víc. Byl ve finále na MS v Ósace, ale tam se mu příliš nedařilo (skončil patnáctý), ale potom vyhrál mezistátní utkání Švédsko-Finsko a mítinky v Šanghaji a Jokohamě na závěr poslední sezóny.


Ženská soutěž je obohacena o start kanadské jedničky Nicole Forresterové s osobním maximem 197 cm a stříbrnou medailí z loňských Panamerických her v Brazílii. Je aktuálně nejlepší světovou výškařkou černé pleti.


Hustopečské skákání jako zahajovací podnik čtvrtého ročníku Moravské výškařské tour tedy slibuje výbornou atletiku. Superhvězdou bude už ohlášená nejlepší atletka Evropy 2007 Chorvatka Blanka Vlašičová, která začne olympijský rok 2008 právě na Moravě. Nedávno se stala třetí nejlepší sportovkyní na světě za minulý rok v anketě mezinárodní asociace sportovních novinářů AIPS.


Český atletický svaz už publikoval limity na halové MS ve Valencii (muži 230 cm a ženy 192 cm), což bude dostatečnou motivací pro domácí skokany. Kromě už uvedeného mužského tria i pro ženskou trojici Barbora Laláková, Romana Dubnova a Iva Straková.


Nejvýraznější jména v předběžné startovní listině Hustopečského skákání Moss plus 2008:

Muži (os. rekordy): Tomáš Janků (234) – Linus Thornblad (238) – Jaroslav Bába (237) – Svatoslav Ton (233) – Aleksej Dmitrik (234) – Adam Shunk (230) – Viktor Šapoval (228)
Ženy: Blanka Vlašičová (207) – Barbora Laláková (199) – Romana Dubnova (196) – Iva Straková (196) – Doreen Amatová (189) – Viktoria Styopinová (202) – Nicole Forresterová (197)

 

Na každém závodě získají nejlepší skokani finanční prémii. Za vítězství je to 1000 dolarů pro nejlepšího muže i ženu.
Město Hustopeče vypsalo speciální cenu ve výši 1000 dolarů pro ženu, která pokoří magickou hranici dvou metrů.
Moravská výškařská tour pokračuje po hustopečském mítinku druhým závodem v Třinci, kde se 21. 1. 2008 uskuteční Beskydská laťka.
Výkony z obou závodů se sečtou a odměna pro celkového vítěze je 1000 dolarů pro nejlepšího muže i ženu.