Organizátoři lákají diváky na známá jména, jako je Jan Kopecký, Václav Pech, ale také na rozmanitost startovní listiny. Aktuálně mezi přihlášenými figuruje 116 posádek, z nichž je několik zahraničních. „Počet přihlášených atakuje loňský historický rekord, lze však očekávat, že nakonec bude počet startujících o pár vozů nižší. Výrazně bude překonán letošní český rekord v počtu vozů specifikace R5, kterých se představí hned dvacet,“ uvedl Tomáš Plachý z tiskového servisu závodu.

Letošní účast si pochvaluje rovněž ředitel závodu Rudolf Kouřil. „Ze startovní listiny máme upřímnou radost. Nabízí jak kvalitu, tak i kvantitu. Zejména jsme potěšeni startem továrního týmu Škoda Motorsport. Každý jejich domácí start je vždy tahákem pro fanoušky, a tak tomu bude i v Hustopečích,“ sdělil Kouřil. Vedle Kopeckého se tedy v Hustopečích ukáže i druhý vůz Škody Motorsport, který řídí lídr průběžné klasifikace WRC2 Pontus Tidemand ze Švédska, jemuž bude dělat navigátora jeho krajan Jonas Andersson.

Novinka pro diváky

Na startu se objeví kromě předních českých závodníků rallye a švédské dvojice také známé tváře, pro které jsou automobilové závody zpestřením volného času. Na trať mezi vinice se vydají například zpěvák Dan Landa nebo herci David Suchařípa s Lukášem Langmajerem. Na startovní listině rovněž nechybí jména z Rakouska, Německa, jeden z navigátorů má kyperskou národnost. Na závodníky čeká celkem dvanáct rychlostních zkoušek.

Organizátoři si letos připravili pro návštěvníky novinku. „Kromě tradičních diváckých míst připravujeme ,doporučené divácké úseky´. Budou to místa, kde nebudeme organizovat parkování a značení, ale myslíme si, že jsou to atraktivní místa, které chceme fanouškům pro sledování rallye nabídnout. Samozřejmě nepočítáme s tím, že do těchto míst budou směřovat masy lidí, spíše budou určeny ,skalním fanouškům´, pro které není problémem vydat se k zajímavému místu i určitou cestu pěšky,“ zmínil šéf organizačního týmu Martin Rada.

Závod odstartuje v pátek v devatenáct hodin v Husově ulici v Hustopečích. Večerní program obsahuje tři zkoušky, které se pojedou ve dvou sekcích. Sobotní část programu začne v 9:30 na Herbenově ulici, celá akce by měla skončit kolem 16:30.

VÁCLAV PETRŮ