Na startu oba aktuální lídři světových tabulek Uchov a Trostová. K tomu další špičkoví výškaři, kteří získali společně na olympiádě, mistrovství Evropy a halovém mistrovství světa v atletice osm medailí. To je vizitka letošního Hustopečského skákání, první části Moravské výškařské show.

Ta přišla na poslední chvíli o jednu výraznou postavu. Ruska Světlana Školinová na Moravu nedorazí. Bronzová medailistka z loňské olympiády se z atletických mítinků v Hustopečích a Třinci odhlásila kvůli zdravotním problémům. „Školinová vynechá celou halovou sezonu. Ženskou startovní listinu doplní nestárnoucí Bulharka Venelina Venevová. I když má už osmatřicet let, stále atakuje světové výkony," uvedl manažer dvoudílného výškařského závodu Alfonz Juck.

Ročník 2013 to nebude mít jednoduché, laťka kvality je totiž nastavená hodně vysoko. Ruský skokanský zázrak Ivan Uchov už je na obou akcích jako doma, poprvé však na ně přijede jako olympijský vítěz a jedna z největších hvězd světové atletiky současnosti.

Dosud startoval na moravských halových akcích od roku 2006 dvanáctkrát, pouze čtyřikrát nevyhrál a jenom čtyřikrát neskočil víc než 230 centimetrů. Průměr jeho deseti nejlepších výkonů kariéry je 238,2 cm, a to mluví za vše. Jeho rekordy obou mítinků 238 a 234 cm jsou náročné mety. I proto, že spousta výškařů po olympijské sezoně halové soutěže vynechává.

„Moravské mítinky jsou pro mě samozřejmostí, těším se na své fanoušky. Přijedu už jako olympijský vítěz a v tom budou má vystoupení výjimečná. Jako vždycky chci předvést co nejlepší výkony. Hodně se mluví o rekordech, ale nechme se překvapit," zůstával tajemný Ivan Uchov.

Moravská tour je ale kromě setkání hvězd také tradičně místem, kde se do světové atletiky odráží nastupující jména. Tentokrát představí organizátoři juniorskou mistryni světa z roku 2012 Italku Alessii Trostovou s osobním maximem 192 cm. Mladá Italka je také mistryní světa do 17 let z roku 2009 a stříbrná z olympiády mládeže 2010. První rok mezi dospělími se očekává další zlepšení.

Lákavě obsazená mužská soutěž získala létajícího Katařana Mutaze Essa Barshima. Jedenadvacetiletý rodák z Dauhá v Londýně získal olympijský bronz. „Už skočil 239 centimetrů, je odborníky považovaný za největší talent světové výšky. Jeho start u nás má punc premiéry. Nikdy na specializovaném mítinku nestartoval," uzavřel Juck.

Pro letošní ročník připravili organizátoři exkluzivního ambasadora. Poprvé přijede do Česka Američan Dick Fosbury, který vynalezl flop, a výkonem 224 cm vyhrál olympiádu v Mexiku 1968.

Nedávno na oslavách století atletiky v Barceloně uvedl, že si v roce 1968 nemyslel, že z jeho techniky vznikne globálně využívaný styl. Jeho autogram bude v Hustopečích patřit k nejcennějším.

CHCETE PODPIS?

Současnou výškařskou elitu bude v Hustopečích reprezentovat úřadující olympijský vítěz z Londýna Ivan Uchov. Tu minulou, pak Američan Dick Fosbury, vynálezce flopu a také olympijský vítěz z her v Mexiku 1968. Setkat se s nimi můžete v pátek 25. ledna od 11 hodin v Městské hale v Hustopečích, kde se bude konat jejich autogramiáda.

Domácími ambasadory budou na jihu Moravy bývalý rekordman Ján Zvara a mistryně světa v trojskoku z roku 1997 Šárka Kašpárková.

Na každém ze závodů získají nejlepší skokani finanční prémii, za vítězství je to tisíc dolarů pro nejlepšího muže i ženu. Organizátoři pokračují v systému na určení celkového vítěze. Jednotlivé výkony ze dvou závodů se sečtou a vítěz obdrží dalších tisícidolarovou prémii.

Mimo soutěže mužů a žen, které proběhnou v jednotném formátu, připravují v Hustopečích i soutěže mládeže. Ty se odehrají ve sportovní hale už v pátek, a také v během sobotního dopoledne.

U finálových bojů mužů i žen už tradičně nebudou chybět ani kamery České televize, která nabídne ze závodu souhrnný záznam.

HVĚZDY LETOŠNÍHO ROČNÍKU:

Jméno – stát – rekord / halový rekord

Ivan Ukhov RUS 2.39/2.40i

Jaroslav Bába CZE 2.36/2.37i

Donald Thomas BAH 2.35/2.33i

Osku Torro FIN 2.28/2.33i

Jesse Williams USA 2.37/2.36i

Tom Parsons GBR 2.30/2.31i

Barshim Mutaz QAT 2.39/ 2.37i

Mickaël Hanany FRA 2.32/2.28i

Olena Kholosha UKR 1.96/1.92i

Yulia Kostrova RUS 1.92/1.91i

Venelina Veneva BUL 2.04/2.02i

Emma Green SWE 2.01/1.98i

Irina Gordeyeva RUS 2.04/2.01i

Yekaterina Kuntsevich RUS 1.94